Lidovky.cz

Prazdroj začal soud tvrdě, až pohrdavě. ‚Měšťané‘ žádají domy i ochranné známky

Ekonomika

  13:50
PLZEŇ - Soudkyně Okresního soudu Plzeň-město Martina Folková měla ve čtvrtek hodně nabitý program. Den jí hned ráno začal prvním stáním v kauze, ve které jde o miliardy. Žalobou, v níž se Právovárečné měšťanstvo v Plzni domáhá celkem 67 pozemků a třináct budov v areálu největšího pivovaru v Česku Plzeňského Prazdroje.

Pivo Pilsner Urquell v plechovce. foto: Plzeňský Prazdroj

Včera se ukázalo, že jeho zástupci půjdou proti právovárečníkům tvrdě, sebevědomě až pohrdavě. Právovárečníci se zas vyzbrojili precizně střádanými argumenty a stohy dokumentů, kterými během jednání zaplavili soud.

Je evidentní, že začal spor, který potrvá možná i několik let.

Začíná bitva o Prazdroj. Právovárečníci chtějí budovy i ochranné známky

Původní vlastníci dnešního Prazdroje, dědicové majitelů Měšťanského pivovaru a další vlastníci domů, ke kterým se váže už od středověku právo vařit pivo, tvrdí, že znárodnění v roce 1945 se sice týkalo Měšťanského pivovaru, ale ne spolku Právovárečné měšťanstvo, na které byl majetek pivovaru zapsán.

Fakticky tedy do dnešního dne o zmíněné nemovitosti nepřišli. Přestože na nich po privatizaci Prazdroje v 90. letech hospodaří světový pivovarnický gigant SABMiller.

Architekt Karel Svoboda je předsedou správní rady plzeňských právovárečníků. U tohoto stolu sedával jeho dědeček (na černobílé fotografii), poslední člověk v této funkci před znárodněním pivovaru v roce 1945.

Dosud se někteří domáhali svého údajného práva samostatně. U soudu však prohráli. Od roku 2013 má ale Právovárečné měšťanstvo v Plzni potvrzenou právní subjektivitu a vyráží do boje proti Plzeňskému Prazdroji jako celek.

„Nikdy jsme nepřestali být vlastníky. Takže tady nejde ani tak o určení vlastnictví, ale spíš o opravu zápisu majetkových práv,“ pronesl před vstupem do jednací síně předseda správní rady více než dvou stovek právovárečníků Karel Svoboda.

Úspěšný Budvar spasí miliardová investice. Musí růst, aby stíhal vařit pivo

Včerejší první jednání se po dlouhém seznamování s judikaturou a vleklém přednesu žaloby protáhlo z původně předpokládaných dvou hodin na skoro dvojnásobek. Soudkyně Folková přesto v úvodu zkusila nabídnout smír. „Ušetřilo by to spoustu času a peněz,“ upozornila.

Robert Sobotka z plzeňské Advokátní kanceláře Roubal a spol., která právovárečníky zastupuje, nabídl jednání „u kulatého stolu“ s podmínkou, že Prazdroj uzná původním majitelům právo ke všem zmíněným nemovitostem. „Apeluji na protistranu, aby vzala rozum do hrsti a pokusila se dohodnout,“ vyzval Sobotka.

Prazdroj zastupuje Vladimír Uhde z pražské advokátní kanceláře BHH. Vystoupení svého rivala sledoval místy s pobaveným úsměvem.

„Takový návrh na smír by byl v podstatě bezpodmínečnou kapitulací. To mohu hned i bez konzultace s klientem odmítnout,“ reagoval Uhde, a odstartoval tím další právní bitvu o část majetku Prazdroje. Pokračovat se bude příště – v listopadu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.