Lidovky.cz

Budovatelé kapitalismu

Dvakrát zprivatizovány, dvakrát postátněny. Proč by ČSA nemohl získat stát potřetí, míní exministr Mládek

Jan Mládek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Praha - LN přinášejí další z rozhovorů věnovaných názorům osobností, které se podílely na ekonomické transformaci 90. let. Tentokrát s ekonomem a bývalým ministrem průmyslu a obchodu za ČSSD Janem Mládekem.

Budovatelé kapitalismu

LN: Jakým způsobem zasáhne pandemie koronaviru Česko?
Zdá se, že dopad nemoci covid-19 na Českou republiku nebude dramatický a že se podaří udržet zatím velmi dobrá čísla v počtu nemocných i úmrtí. Obavy vzbuzují ekonomické dopady. Dá se předpokládat, že mohou být dramatické. Budou postiženy minimálně dva velmi důležité obory – automobilový průmysl a mezinárodní turistika. Poté, co se znovu rozjede výroba aut, obnoví mezinárodní dodavatelské vztahy,dojde pravděpodobně k propadu poptávky. Nicméně jezdit se musí, a pokud bude podpora státu dostatečná, a to včetně takzvaného šrotovného, pak je možné, že se výroba aut vrátí relativně brzy na předkrizovou úroveň.

U mezinárodní turistiky to bude horší. Hraniční kontroly a jimi omezený pohyb osob přes hranice snad zmizí do konce tohoto roku. Zahraničním turistům bude však návrat trvat pravděpodobně daleko déle, nejspíše roky, a to zejména těm ze vzdálených destinací, jako jsou Čína, Spojené státy a Rusko. Do doby, než se vrátí, bude nutná státní podpora domácího cestovního ruchu a masivní reklamní kampaň v sousedních zemích, kde je velká šance rychlého návratu tamních turistů.

LN: Kde bude největší problém?
Největší problém bude v nezaměstnanosti a v bankrotech řady firem. Není jediný důvod se domnívat, že u nás nedojde k dramatickému nárůstu nezaměstnanosti jako ve Spojených státech v minulých týdnech, kde každý týden nově požádalo o podporu v nezaměstnanosti šest až sedm milionů lidí. U nás máme delší výpovědní doby, a tak nárůst nezaměstnaných proběhne zhruba se dvěma měsíci zpoždění. V červnu 2020 můžeme čekat násobek současné nezaměstnanosti.

Dá se očekávat, že dojde k poklesu HDP, který může být i dvojciferný, pokud se uzávěra ekonomiky potáhne delší dobu. To bude generovat množství bankrotů – a je zapotřebí udělat vše pro to, aby nenastal návrat k situaci v 90. letech, kdy nikdo nikomu neplatil a řada firem zanikla kvůli druhotné platební neschopnosti.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Jan Mládek

LN: Jaké další kroky by měla udělat vláda?
Vláda by měla udělat vše potřebné, aby nedošlo k rozpadu hospodářských a společenských vztahů. Mimořádná situace vyžaduje mimořádné a rozhodné činy. Byla udělána řada správných kroků, jako je odklad splátek půjček o šest měsíců pro ty, kdo nemají na splácení. Byly slíbeny půjčky firmám na překonání likviditních problémů. A zde se ukazuje, že problém může být v malichernosti a přílišné byrokracii. Zatím půjčku dostalo jen málo firem a většina se ztratila v bahně byrokracie. Chtělo by to něco jednoduchého, třeba jako ve Spojeném království, kde většina firem může rychle dostat bezúročnou půjčku ve výši čtvrtiny ročního obratu roku 2019. Pokud bude distribuce půjček u nás pokračovat stávajícím tempem, pro mnohé firmy bude pozdě.

LN: Jak hodnotíte myšlenku, aby do některých podniků ohrožených krachem, jimž už nemá smysl půjčovat, dočasně kapitálově vstoupil stát?
Znárodnění strategických podniků je jedna z možností, jak řešit důsledky problému covid-19. Mělo by být na stole jako jedna z možností. Ale je to na debatu, protože v této věci stejně jako v mnohých jiných platí, že ďábel je skrytý v detailu. Jde o to, co je to strategický podnik. Zda je tak důležitý a jestli to částečné znárodnění není pomoc vlastníkům, a nikoliv státu a zaměstnancům.

LN: Jsou podle vás aerolinie ČSA, bývalé Československé aerolinie, strategickým podnikem?
Řekl bych, že ano. Protože už jsem pamětník. Tak vím, že ČSA už byly dvakrát zprivatizovány a dvakrát zase postátněny. Tak proč by nemohly být postátněny potřetí?

LN: Jak dopadne pandemie na světovou ekonomiku? Bude to mít nějaký dopad na poměr sil ve světě? Změní se nějak role Číny?
Situace ve světě před vypuknutím koronavirové krize byla charakterizována zostřeným soupeřením mezi USA a Čínskou lidovou republikou, a to nejen na hospodářském poli. Na poměr sil ve světě bude mít velký dopad to, jak se oba vůdčí státy vypořádají se současnou krizí. Ten, kterému se to podaří lépe, získá body v onom soutěžení o globálního lídra.

Pro řadu zemí i jejich občany je docela důležité, jak je ta která země schopna ochránit své vlastní občany před nakažlivou nemocí. Obecně se dá očekávat částečná deglobalizace a přesun některých výrob z Číny zpět do Evropské unie a Spojených států. Jedno poučení je již dnes jasné: je naprosto neúnosné, aby v době pandemie byl celý svět závislý na dovozu zdravotnického materiálu a léků z Číny.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.