Lidovky.cz

Zakázky měst trpí klientelismem

Ekonomika

  12:53
PRAHA - Vedení velkých měst čelí kritice organizace Transparency International. Ta tvrdí, že města zadávají stavební zakázky neprůhledně. Podle organizace také existují propojení firem s některými politiky a úředníky.

Organizace Transparency International tvrdí, že i v Brně mají problém se stavebními zakázkami foto: Igor ŠefrČTK

Průzkum se týkal Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Zlína, Plzně, Hradce Králové a Liberce. Transparency International zdůraznila, že v těchto městech je nutné zadávání zakázek zprůhlednit, zlepšit kontrolu a změnit zákon o zadávání zakázek.

Člen organizace, David Ondráčka, tvrdí, že nelze říci, že někde je situace lepší a jinde horší. Podobný systém totiž podle něj funguje ve všech městech. "Výsledek je takový, že na komunální úrovni při zadávání zakázek ve stavebnictví funguje silný klientelismus," řekl Ondráčka.

Poukázal na to, že většinu zakázek v každém z měst získává omezený počet firem, zhruba jedna až dvě. Například v Praze je to Skanska a Metrostav, v Ostravě Tchas, v Liberci Syner. Podle Ondráčky chybí ve stavebnictví na této úrovni konkurence a města platí za práce více peněz, než by bylo nutné.

Výsledné ceny zakázek jsou znatelně dražší
Transparency International nenašla přímé důkazy o korupci při zadávání stavebních zakázek. Prý to nebyl cíl. "Dá se ale říci, že je téměř nemožné, aby neprobíhaly i některé korupční praktiky," poznamenal Ondráčka.

Organizace také kritizuje to, že se cena mnohých zakázek při jejich provádění zvyšuje zadáváním dodatečných prací. Stává se pak, že výsledná cena je vyšší, než jakou nabídla v soutěži nejdražší firma. Stavební společnosti se navíc chovají jako obchodníci se zakázkami; když je získají, najímají si jiné firmy.

Zadávání zakázek se musí prý zprůhlednit. Nyní jsou rozhodování výběrových komisí a městských rad neveřejná. Zákon o zadávání veřejných zakázek by měl omezit možnost dodatečných prací.

Adriana Krnáčová z TI dále soudí, že Nejvyšší kontrolní úřad by měl mít pravomoc prověřovat hospodaření radnic. Zástupci TI se pozastavili nad tím, že měli potíže získat od úřadů o zakázkách informace. Byli údajně upozorňováni na to, že to bude dlouhá práce a bude stát statisíce korun. Radnice ale nakonec ustoupily a částky neúčtovaly.

Problémem je podle TI také to, že velké zakázky zadávají firmy vlastněné městy, jako jsou dopravní podnik. Od nich není možné údaje získat vůbec, odkazují na obchodní tajemství, dodali zástupci organizace.

Chybnými tendry obcí se zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Pokutuje je ale až tehdy, když už nejsou možné jiné možnosti k nápravě. Loni úředníci z 244 podnětů zahájili 92 správních řízení, celkové pokuty činily 1,46 milionu Kč. O rok dříve bylo řízení o stovku více a pokuty téměř dvakrát vyšší.

Například sankci 150.000 korun úřad uložil úřad městské části Brno-Žabovřesky za chyby u sedmi zakázek na opravy a regenerace bytových domů. Radnice ale se sankcí nesouhlasí a zaplatit pokutu se zdráhá. "Podali jsme žalobu ke krajskému soudu, ten rozhodne," řekla právnička úřadu Jitka Jirmanová.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.