Lidovky.cz

Francie torpéduje liberalizaci obchodu

Ekonomika

  19:11
PAŘÍŽ/BRUSEL/ŽENEVA - Francie dnes znovu oživila možnost, že by jednání Světové obchodní organizace o další liberalizaci světového obchodu mohla skončit fiaskem.

Jacques Chirac prohlásil, že Francie si vyhrazuje právo zablokovat světovou obchodní dohodu, jestliže bude odporovat nynějšímu evropskému systému ochrany zemědělců foto: ČTK

Postoj Francie podle pozorovatelů znamená tvrdou ránu snahám o dohodu na poslední chvíli. V prosinci se bude v Hongkongu konat klíčová schůzka, kde mají být stanoveny jasné cíle a postup při odstraňování obchodních cel. Předtím se ale členové WTO musejí dohodnout na základních principech, protože bez nich by schůzka v Hongkongu zřejmě byla zbytečná.

O další liberalizaci světového obchodu se jedná už od roku 2001 v rámci takzvaného katarského kola. To mělo být už dávno uzavřeno, ale konečná dohoda zatím vázne na odmítavém stanovisku některých vyspělých zemí otevřít svůj trh zemědělským produktům z třetích zemí.

Zatím poslední pokus v roce 2003 v mexickém Cancúnu skončil nezdarem a nyní hrozí, že se bude opakovat totéž. Chudé země jsou závislé na obchodu se zemědělskými produkty, protože už žádné další zboží často nejsou schopny nabídnout. Tyto země už mnohokrát upozornily, že jim jde v nadcházejícím jednání o liberalizaci obchodu především o zemědělství.

Evropská unie minulý týden navrhla, že clo, kterým zatěžuje dovoz zemědělských produktů na svůj trh, v průměru sníží o 38 procent. Spojené státy a některé další země ale nejsou spokojeny a podotýkají, že pokud má mít liberalizace smysl, musí být ústupky větší. Američané navrhli, že dovozní clo sníží minimálně o 54 procent.

Mandelson prý překračuje mandát
Americký obchodní zmocněnec Robert Portman ve středu řekl, že pokud mají být mnohaletá jednání konečně uzavřena, musejí se mezi sebou nejprve dohodnout Spojené státy, Evropská unie, Brazílie a Indie. Jejich zástupci budou příští týden jednat v Londýně, a tam už podle Portmana musí být oznámen společný postup. Pokud ne, problémy budou pokračovat.

Za Evropskou unii vede jednání komisař pro obchod Peter Mandelson. Na něj se dnes Francie obořila, že není schopen pro unii vyjednat výhodné podmínky. "Návrh, který máme před sebou, není v souladu s mandátem unie," řekl ministr zemědělství Francie Dominique Bussereau. Podle něj to ukáže analýza, kterou jeho země provádí s dalšími partnery v unii.

Brusel námitky Paříže zatím odmítá a tvrdí, že návrh ústupků je v souladu s mandátem unie. Mandelson však připustil, že návrh je na hranici únosnosti. Nyní bude záležet na schůzce, která bude příští týden v Londýně. Největší odpor k ústupkům zatím i v minulosti ukazovala Francie, kde mají zemědělci tradičně vysokou podporu státu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.