Lidovky.cz

Inflaci hnaly vzhůru ceny plynu

Ekonomika

  16:04
PRAHA - Češi čelili v říjnu zatím nejvyšší letošní inflaci. Ta výrazně vzrostla na 2,6 procenta ze zářijových 2,2 procenta. Na růstu se nejvíce podílely ceny zemního plynu, které stouply o 21,3 procenta. Zvýšily se také koncesionářské televizní a rozhlasové poplatky, informoval Český statistický úřad.

Ceny plynu ženou inflaci vzhůru. foto: Reprofoto

Cenový vývoj byl podle centrální banky ovlivněn především regulovanými cenami, zdražení ostatních položek spotřebitelského koše zůstává umírněné. "Ačkoli říjnová prognóza ČNB tento růst očekávala, lišila se mírně v odhadované struktuře tohoto růstu. Směrem k vyšší inflaci překvapil vyšší růst regulovaných cen, který v říjnu dosáhl meziměsíčně 3,7 procenta," uvedla banka.

Říjnová inflace však citelně překonala očekávání trhu. Česká národní banka by tak mohla podle oslovených ekonomů v lednu příštího roku opět zvýšit úrokové sazby. Experti očekávají, že růst cen překročí ještě do konce letošního roku tříprocentní hranici.

"I v dalších měsících lze očekávat vzlínání inflace, a to možná až k blízkosti čtyř procent v úvodu příštího roku," řekl David Marek ze společnosti Patria Finance. Upozornil, že riziko přenosu dočasně vyšší inflace do inflačních a mzdových očekávání a rychlý růst ekonomiky by měly přinést další zvýšení úrokových sazeb v lednu příštího roku.

Podle Radomíra Jáče ze společnosti PPF Asset Management však může politika centrální banky jen těžko bojovat s růstem regulovaných cen. Zkrotit dopad cenových deregulací a cen potravin na inflaci skrze pohyb úroků totiž nelze.

Dominantní 54procentní podíl na meziročním růstu spotřebitelských cen měly ceny vody, energií a paliv. Druhý největší podíl na růstu cenové hladiny měly nadále ceny dopravy, tento podíl se však snížil o deset procentních bodů na 23 procent. Naopak na snížení cenové hladiny působily ceny odívání a obuvi, bytového zařízení a vybavení domácnosti.

Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply o 0,9 procenta, což je nejvyšší přírůstek od ledna 2004. Nárůst způsobilo hlavně zvýšení administrativně ovlivňovaných cen o 3,1 procenta, zatímco tržní ceny zůstaly jako celek stabilní. Meziměsíční pokles cen nastal pouze v oddílech zdraví a doprava. Klesly totiž sezonní ceny lázeňských pobytů a ceny pohonných hmot se po výrazném zářijovém růstu v říjnu snížily o dvě procenta. měrná meziroční míra inflace za posledních 12 měsíců činila v říjnu dvě procenta. Zůstala tak na stejné úrovni jako v září.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.