Lidovky.cz

Investory láká český realitní trh

Ekonomika

  10:02
PRAHA - Tuzemský realitní trh je pro zahraniční investory stále atraktivní. Do zemí regionu střední a východní Evropy přitekly letos stamiliony, jen do Česka zamířilo necelých 675 milionů eur.

Čtvrtinu sumy z útrat za obchodní a kancelářské prostory v celé střední Evropě získalo Česko. foto: Reprofoto

To znamená, že za nákup budov investoři letos zatím utratili v tuzemsku čtvrtinu všech investic regionu. Vyplývá to z analýzy společnosti Jones Lang LaSalle (JLLS).

Při srovnání s ostatními státy regionu patří Česku druhá pozice za Polskem. To přilákalo letos zatím investice za 1,2 miliardy eur. Za Českem pak skončilo s mírným odstupem Maďarsko. Poněkud překvapivý může být pomalý rozvoj realitního trhu Slovenska.

Ten uzavřenými transakcemi za necelých 36 milionů eur uzavírá pomyslný seznam států. "Pomaleji se vyvíjející investiční trh na Slovensku zatím v roce 2005 nezaznamenal žádnou významnou investiční aktivitu. Nicméně před koncem roku se čeká významný nárůst," říká ředitel JLLS pro ČR Lukáš Schirl.

Celkově do regionu míří největší objem investic z Francie a Rakouska. Tuzemskému trhu pak dominují především německý a rakouský kapitál.

"Významnou součástí se stává i kapitál z Velké Británie v důsledku toho, že se rozdíl mezi úrovní výnosů dostává na domácích trzích pod stále větší tlak," píše se ve studii JLLS. Právě výnosy, které se pohybují od sedmi do 8,5 procenta, jsou na trzích bývalého sovětského bloku důvodem, proč zde firmy investují. Dalšími důvody jsou podle JLLS členství České republiky v Evropské unii a také strategická poloha na vhodné trase pro distribuční či výrobní centra.

JLLS očekává, že objemy regionálních investice v roce 2005 poprvé překročí částku čtyř miliard eur. "Tato oblast zaznamenala v posledních třech letech prudký nárůst obchodovaných objemů," říká Lukáš Schirl.

Významnou složkou celkového objemu zůstanou investice do maloobchodních prostor, a to na úrovni čtyřiceti až padesáti procent. "Investoři mají velký zájem o nákupní střediska i sklady pro maloobchod," tvrdí studie.

Naprostou většinu transakcí v Česku letos dosud představovaly právě maloobchodní prostory (tři čtvrtiny) a kancelářské (čtvrtina). "Velký podíl na tom měl například prodej hypermarketů a obchodních pasáží Carrefour anebo například uzavření obchodu mezi společností Rodamco a ECE. Tehdy Rodamco získala 75procentní podíl na projektu ECE Arkády Pankrác," uvedli realitní experti. Otevření centra je plánováno až na konec roku 2007.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.