Lidovky.cz

České firmy přiznávají korupci

Ekonomika

  7:42
PRAHA - Hospodářské kriminalitě se daří v Česku stále lépe. Ukázal to průzkum poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC). Zatímco v letech 2002-2003 se s hospodářskou kriminalitou u nás setkalo pouze 27 procent firem, za poslední dva roky došlo k prudkému nárůstu na 63 procent.

Úplatek. foto: Reprofoto

To výrazně převyšuje nejen celosvětový průměr, ale i průměr zemí střední a východní Evropy. „Korupce je jedním z nejvýznamnějších problémů české ekonomiky,“ uvedl manažer PwC Jan Vylita.

Podle Rogera Stanleyho z PWC však nelze výsledky hodnotit zcela negativně. Existují také pozitivní trendy, které vedly k nárůstu oznámených případů.

Firmy začínají o kriminalitě více mluvit a jsou prováděny účinnější kontroly a opatření, které tak zachytí více případů porušování zákonů. Studie ukázala nárůst hospodářské kriminality u všech jejích typů. Vzrostl počet majetkových zpronevěr, více dochází také ke zkreslení finančních informací a padělání značkového zboží. Nejvyšší nárůst zaznamenaly však případy korupce a uplácení.

Zatímco v roce 2003 žádná společnost v České republice nepřiznala, že by poskytla nebo jí byl nabídnut úplatek, dva roky poté uvedlo celých 43 procent společností, že se setkalo s tímto typem hospodářské kriminality. „Věřím, že tento nárůst je výsledkem pozitivní změny vztahu společností ke korupci a uplácení, které byly všeobecně po dlouhou dobu vnímány jako přijatelný standard podnikání,“ uvedl Stanley. Velmi negativní je fakt, že v Česku, ve srovnání se světem, je více případů hospodářské kriminality odhaleno pouze náhodou.

V Česku jsou pachateli ekonomické kriminality téměř z 83 procent muži nejčastěji ve věku od 31 do 40 let, s nižším než vysokoškolským stupněm vzdělání. V tom se Česko liší od ostatních zemí, protože celosvětově byl zaznamenám značně vyšší podíl vysokoškoláků. Necelých čtyřicet procent z těchto osob tvoří zaměstnanci společnosti, která se stala obětí zpronevěry, a téměř polovina z nich představuje střední a vyšší management.

Podle společnosti PwC nárůst hospodářské kriminality představuje pro firemní sektor stále závažnější hrozbu. Ve světě se počet firem s finančními ztrátami v jejím důsledku od roku 2003 zvýšil o 50 procent. Čísla ukazují, že s hospodářskou kriminalitou se vyplatí bojovat, řekl Vylita. Jeho kolega Roger Stanley dodal, že ztráty českých firem jsou sice menší než ve světě, proti světu ale mají větší dopad na jejich ekonomickou situaci. V průzkumu bylo osloveno 3600 firem ze 34 zemí, z toho 75 českých.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.