Lidovky.cz

Rusko zavřelo Ukrajině plyn

Ekonomika

  11:59
MOSKVA - Rusko dokončilo úplné odpojení Ukrajiny od zemního plynu kvůli sporu o ceny. Ukrajinský podnik Naftogaz ihned poté uvedl, že v důsledku toho může být zasažen ruský export plynu do střední a západní Evropy.

Ruský plynárenský monopol Gazprom.

Gazprom uvedl, že odebral Ukrajině dodávky 120 milionů krychlových metrů denně. Dále na západ od Ukrajiny, tedy i do České republiky a na Slovensko, Gazprom stále posílá 360 milionů kubíků denně, řekl mluvčí firmy podle agentury Reuters.

Ukrajinský Naftogaz omezení dodávek potvrdil. Uvedl však, že krok Gazpromu může omezit proud plynu dále do Evropy. Kyjev již dříve uváděl, že má právo si jako tranzitní poplatek odebírat z tranzitního plynovodu 15 procent objemu plynu, určeného pro ostatní odběratele. To Rusko označuje za krádež.

Gazprom požadoval, aby Ukrajina od 1. ledna platila západoevropskou cenu 230 dolarů za 1000 kubíků proti nynějším 50 dolarům. Přitom s Kyjevem uzavřel pětiletou dohodu v roce 2004 a Bělorusku tento týden dal v nové dohodě cenu 47 dolarů. To podle pozorovatelů ukazuje na politické motivy státem kontrolovaného gigantu a to, že Kreml zneužívá energetiky k mocenským účelům.

Ukrajina po nástupu prozápadního prezidenta Viktora Juščenka k Rusku ochlazuje a sporem o plyn oboustranné napětí vrcholí. Rusko říká, že jde čistě o ekonomický spor, postoj Moskvy však již začíná znepokojovat západní vlády od Berlína po Washington. Ukrajinští činitelé říkají, že Moskva chce dostat zpět pod svůj vliv zemi, která se po loňské "oranžové revoluci" a nástupu prezidenta Viktora Juščenka začala přiklánět k Západu.

Plynárenské podniky ve střední Evropě již chystají nouzové plány pro případ výpadku dodávek. Český dovozce RWE Transgas dříve ujistil, že v případě výpadku dodávek je připraven zajistit zásobování dodávkami ze zásobníků po dobu zhruba šesti týdnů.

Sama Ukrajina, které Gazprom dodává asi třetinu její spotřeby, bude nyní závislá na plynu z Turkmenistánu, který je jejím největší dodavatelem. Turkmenský prezident Saparmurat Nijazov dnes uvedl, že letos dodá jeho země Ukrajině 40 miliard kubíků, tedy zhruba stejně jako loni. Tento plyn však jde přes ruské plynovody a Gazprom se nedávno dohodl s Turkmenistánem na výrazném zvýšení nákupů jeho plynu. Ukrajinští činitelé uvádějí, že země má rezervy plynu na několik týdnů.

Státem kontrolovaný plynárenský monopol Gazprom těsně před lhůtou plánovaného zastavení dodávek sdělil, že začal snižovat tlak v potrubí směřujícím na Ukrajinu. Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprjanov však dodal, že plyn pro Evropu "proudí na plný výkon".

Ruská televize NTV, sama vlastněná Gazpromem, však citovala zástupce Gazpromu u jedné z přečerpávacích stanic na Slovensku, který řekl, že tok plynu z Ukrajiny již začíná klesat. To by naznačovalo, že Ukrajina začíná odčerpávat plyn určený pro země dále na západ.

Gazprom v noci oznámil, že Ukrajina odmítla poslední nabídku ruské strany a bude dnes podle plánu odpojena v 8:00 SEČ. Kyjev do sobotní půlnoci nepřistoupil na dohodu o přechodu na mnohem vyšší ceny plynu od druhého čtvrtletí. "V této situaci, za niž nese vinu ukrajinská strana, jsme byli nuceni zahájit snižování tlaku v plynovodu na Ukrajinu," řekl Kuprjanov podle agentury Reuters.

Moskva dnes převzala od Británie poprvé rotující předsednictví skupiny G8. Jedním z hlavních námětů diskusí G8 v letošním roce přitom má být otázka bezpečnosti energetických dodávek.

Země Evropské unie odebírají od Ruska asi čtvrtinu své spotřeby plynu a zhruba 80 procent z toho jde právě přes Ukrajinu. Gazprom v sobotu některé své západoevropské zákazníky informoval, že jakmile přestane dodávat plyn Ukrajině, mohli by omezení dodávek pocítit i oni, kdyby Kyjev odčerpával plyn určený k tranzitu na západ.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu na poslední chvíli nabídl Ukrajině dodávat zemní plyn ještě v prvních třech měsících roku 2006 za nynějších cen. Kyjev však měl do půlnoci přistoupit na to, že již od druhého čtvrtletí bude platit mnohem vyšší evropské ceny, což se podle Gazpromu nestalo. Ukrajina byla nakonec ochotna tržní ceny přijmout, ale chtěla jednat o jejich přesné výši.

Český dovozce RWE Transgas již dříve uvedl, že v případě výpadku dodávek je připraven zajistit zásobování České republiky zvýšenými dodávkami ze zásobníků po dobu několika týdnů. V tomto ročním období by při obvyklých teplotách plyn vystačil na zhruba šest týdnů.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.