Lidovky.cz

V naší branži je jedinou šancí růst

Ekonomika

  9:29
Praha - „Přesné výsledky loňského roku budeme znát až tento týden, ale už teď se dá říct, že byl pro nás dobrý jak v Česku, tak v zemích visegrádské čtyřky, které zastřešuji,“ říká Martin Bednár, generální ředitel firmy SAP.

Martin Bednár foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Martin Bednár vystudoval v 70. letech Elektrotechnickou fakultu SVST v Bratislavě, obor počítače. Už tehdy ho lákala práce na informačních systémech, která jej podle jeho slov fascinuje dodnes. Myslel ale, že bude pracovat celý život ve vývoji. „O manažerskou kariéru jsem nestál, protože ta byla v 70. letech spojena s kompromisy, které jsem nebyl ochoten udělat.“ Tohle se změnilo po roce 1989. Začátkem 90. let nastoupil Bednár do vznikající pobočky IBM na Slovensku. Ani tady nezačínal v manažerské pozici, ta však přišla s rozvojem kanceláře. „Napřed jsme v ní pracovali dva, pak bylo najednou ze dvou lidí dvacet, potom čtyřicet a já těch čtyřicet lidí řídil, aniž jsem si to pořádně uvědomil. Nebylo to tedy skokové, prostě se tak vyvinula situace.“

 Později už pracoval jako manažer IBM pro vládní sektor a v roce 1996 se stal generálním ředitelem českého zastoupení společnosti SAP. Výsledky této pobočky pomohly k tomu, že pod Bednára dnes spadají také trhy na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku.

 Loňský rok přitom podle něj znamenal pro SAP úspěch ve všech čtyřech zemích. „Mezi úspěchy na českém trhu patří určitě spolupráce s ČEZ, který musel reagovat na legislativní změny v oblasti trhu s elektřinou úpravou a konsolidací informačních systémů. Bylo potřeba změnit jejich strukturu i procesy a myslím, že i pro ČEZ byla dobrá zpráva, že tento projekt skončil v termínu při dodržení plánovaného rozpočtu. Získali jsme také několik desítek nových klientů z kategorie malých a středních podniků,“ vypočítává Bednár. K dalším úspěchům řadí loňskou investici centrály SAP AG do českého trhu, kterou bylo vybudování střediska sdílených služeb SAP Services Centre. „SAP dlouho zvažoval, do které země tato investice půjde a já jsem rád, že i díky podmínkám od Czech Investu padla tato volba na Českou republiku,“ říká generální ředitel. Středisko loni přešlo do rutinního provozu. Výhledově by mělo podle Bednára zaměstnávat 400 lidí. Řádově stovky pracovníků v něm dělají už dnes. „Investice se týkala zejména lidí a jejich školení. Nebylo jednoduché správné zaměstnance sehnat, protože už z povahy střediska musejí hovořit všemi jazyky, které se v Evropě používají,“ tvrdí Bednár.

 Na polském trhu podle něj SAP loni uspěl nejvíc ve dvou projektech, jednak v prohloubení spolupráce s polskou televizí, jednak v získání sociální pojišťovny ZVS, která hraje v Polsku podobnou roli jako u nás Správa sociálního zabezpečení. V Maďarsku se zase společnosti SAP podařilo podle jejího šéfa uzavřít významný kontrakt s firmou MOL, jež se chystá expandovat na Slovensko a do Rakouska, a na Slovensku se úspěch dostavil v podobě navázání spolupráce se státní správou. „SAP zde pracuje na systému správy veřejných financí. Slovensko se hodně přiblížilo rakouskému modelu, kde se takový přístup státu k financím považuje za standard.“

 Právě v oblasti e-gouvernementu a v přístupu státní správy k informačním systémům a elektronické komunikaci vidí Bednár rezervy v Česku. „U nás chybí v této oblasti koncepční přístup. Několik vládních rezortů jej uplatňuje, ale chybí nadrezortní pohled na tuto problematiku.“ Při hodnocení všech čtyřech zemí z hlediska „zralosti“ v oblasti informačních technologií však podle něj zaostává nejvíc Polsko. „Polský trh informačních technologií se nerozvíjel tak rychle, takže oblasti, které už máme v ostatních třech zemích pokryté, jsou v Polsku ještě před námi,“ říká Bednár.

 Na otázku, nakolik se vlastně na zmíněných výsledcích podílí sám jako jednatel a v čem přesně spatřuje svou úlohu, Bednár odpovídá, že jde o úspěchy jeho spolupracovníků a jeho úkolem je vytvářet jim podmínky. „Můj pracovní den tvoří množství mítinků a spousta elektronické komunikace. Denně dostávám padesát až sto e-mailů a čeká se ode mě, že na ně do 24 hodin odpovím. Absolvuji také mítinky v různých evropských městech, takže jsem hodně na cestách. O co se snažím a daří se mi to jenom částečně, je uchránit si volné víkendy s rodinou.“ Kde vidí potenciál pro další rozvoj své společnosti? „SAP je firmou podnikající v oboru informačních technologií, a ten se bouřlivě rozvíjí sám o sobě. Nabídka před deseti lety se nedá srovnat s nabídkou dnes. Zaměstnáváme tisíce lidí, kteří se zabývají vývojem softwaru, a za pět let budeme pravděpodobně oslovovat trh technologiemi, které dnes ještě neznáme. Na českém trhu vidím další potenciál v řadě nepokrytých oblastí - jsou to třeba stovky dalších malých a středních firem, s nimiž komunikujeme, je tu prostor v oblasti zdravotnictví, státní správy a samosprávy, v lepším řízení činnosti finančních toků,“ shrnuje Bednár. „V naší branži obecně platí, že jedinou alternativou je růst. Takže chceme jít touto cestou.“
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.