Lidovky.cz

Největší výrobce obrazovek krachuje

Ekonomika

  14:34
PRAHA/OLOMOUC - Česká pobočka LG.Philips zastavila výrobu. Problémy továrny v Hranicích jsou součástí krize společnosti LG.Philips Displays Holding B.V. Ta dnes požádala o ochranu před věřiteli.

Testovací zařízení na konci výrobní linky v závodu na výrobu obrazovek společnosti LG.Philips Displays Czech Republic v Hranicích foto: Vladislav Galgonek ČTK

Krizi společnosti způsobili zhoršující se podmínky na trhu s klasickými obrazovkami a nevymahatelný dluh.

O ochranu požádaly holdingová společnost, nizozemská dceřiná firma LG.Philips Displays Netherlands B.V. a pobočka v německých Cáchách. Holdingová společnost rovněž oznámila, že nebude moci poskytovat další finanční podporu několika svým ztrátovým dceřiným firmám, neboť se jí nepodařilo sehnat nové nebo další
zdroje financování.

Vzhledem k neschopnosti firmy poskytovat finanční zajištění svým dceřiným společnostem, musejí provozy v České republice, na Slovensku, ve Francii, v Mexiku a Spojených státech revidovat své finanční postavení, uvedla firma. Zejména odborová rada ve Francii byla vyzvána, aby zvážila ochranu před věřiteli ve
francouzském závodě.

Provozy v Asii, Brazílii a některé evropské pobočky budou pokračovat v normálním provozu, takže celkově bude společnost fungovat na 85 procent. Podání žádosti o ochranu před věřiteli postihlo zhruba 350 zaměstnanců ve firemních závodech v
nizozemském Eindhovenu a 400 zaměstnanců v německých Cáchách.

LG.Philips Displays je leaderem trhu klasických obrazovek používaných při výrobě televizorů a počítačových monitorů. Společnost vyrábí každou čtvrtou obrazovku, která se na světě použije v televizoru nebo monitoru.

Hranický závod zastavil výrobu, nemá materiál
Závod LG.Philips Displays Czech Republic v Hranicích na Přerovsku, který zaměstnává asi 1300 lidí, zastavil výrobu obrazovek kvůli nedostatku materiálu.

"Rozhodnutí pro hranickou továrnu znamená, že stojíme jako nezávislá společnost, která není podporována ani mateřskými společnostmi, ani bankami. Proto teď hledáme cesty, jak fungovat dál, jak udržet továrnu v provozu. Jakékoliv rozhodnutí zatím nepadlo, nic není finálního," řekla mluvčí hranického závodu Zuzana Fojtíková. Na dotaz, kdy rozhodnutí padne, zatím mluvčí nedokázala odpovědět.

Hranická továrna je nyní mimo provoz. "Výroba stojí z toho důvodu, že nemáme materiál, protože byly zastaveny dodávky materiálu," uvedla Fojtíková. Zaměstnanci jsou podle mluvčí o situaci informováni.

Éra klasických obrazovek končí
LG.Philips, lídr trhu s obrazovkami, odřízl nevýkonné divize. Klasické obrazovky skončily, nástup plazmových přístrojů, nebo těch z tekutých krystalů, se nedá zastavit. Velmi rychle se tak výrobci zbavují továren, které tyto obrazovky na bázi katodové trubice (CRT) vyrábějí. Už v říjnu loňského roku oznámil ředitel LG Electronics, že jeho firma s tímto typem televizí končí, nyní dodavatel LG.Philips Display Holding Netherland požádal o ochranu před věřiteli.

V přímém ohrožení je tak 750 zaměstnanců holandské dceřiné společnosti a její německé pobočky, centrála nicméně dává najevo, že ani další továrny vyrábějící CRT obrazovky nemají jistou budoucnost.

LG.Philips Displays je přitom s 21 továrnami, 22 tisíci zaměstnanci a 28procentním podílem na trhu největším světovým dodavatelem obrazovek pro klasické televizory. Zájem zákazníků nicméně vypadá trvale nasměrován k novým typům obrazovek. Podle odhadů expertů z konce minulého roku sice CRT obrazovky tvořily 73 procent objemu prodeje, na tržbách se ale podílely méně než polovinou.

Společný podnik mezi nizozemským Philipsem a korejskou LG vznikl v roce 2001, kdy obě firmy spojily své aktivity na poli CRT obrazovek. Vzniklá firma LG.Philips Displays, ačkoli byla zaregistrována v Nizozemsku, umístila své vedení do Hongkongu, kde pracuje asi sto zaměstnanců. Dnešním rozhodnutím se firma rozhodla omezit aktivity v nizozemské továrně a její německé pobočce, přehodnocením pozice by měly projít aktivity v USA, Česku, Mexiku, Slovensku a Francii.

Výroba ve Velké Británii, Asii, Brazílii a Polsku má být podle vedení firmy životaschopná. V Česku vyrábí společnost LG.Philips Displays klasické televizní obrazovky.

Investice na pět let?
Továrna v Hranicích na Moravě za 200 milionů eur byla otevřena v září 2001 a zkolaudována po dvou a půl roku trvajícím zkušebním provozu v březnu 2005. Šlo o největší dokončenou zahraniční investicí na zelené louce v Česku. Zaměstnání v továrně s kapacitou 2,5 milionu obrazovek ročně našlo zhruba 1300 pracovníků. Z Hranic putují obrazovky k 27 zákazníkům, zejména z Polska, Maďarska a Turecka.

S rychlým nástupem modernějších typů displejů na světové trhy se objevily spekulace o možném omezení výroby v Česku, které však mluvčí společnosti popřela. Kromě poklesu zájmu o své výrobky musela firma nedávno bojovat i s českými úřady. Krátce po kolaudaci jí soud z popudu ekologů odebral takzvané integrované povolení. Podle tisku jej však společnost získala v prosinci loňského roku zpět. 

Pokud LG.Philips odejde z ČR, musí vrátit pobídky
Pokud se společnost LG.Philips Displays kvůli finančním problémům rozhodne ukončit provoz nové továrny v Hranicích na Přerovsku, bude muset státu vrátit
mnohamilionové investiční pobídky. Vedení LG.Philips Displays již o zastavení výroby v hranické továrně informovalo agenturu CzechInvest, která nyní podle jejího generálního ředitele Tomáše Hrudy vyhodnocuje, jaké kroky bude nutné ze strany státu podniknout.

Hruda řekl, že společnost LG.Philips Displays získala od státu veřejnou podporu 1,36 miliardy korun za podmínky, že do poloviny roku 2003 investuje v Hranicích 200
milionů eur, do konce příštího roku zaměstná 3250 pracovníků a do konce roku 2008 rekvalifikuje 2000 lidí. Mezi podmínky patří i to, že do roku 2010 investuje do technologického centra na vývoj obrazovek a že do stejného roku výrazně přispěje k rozvoji subdodavatelské infrastruktury v přilehlých okresech s vysokou
mírou nezaměstnanosti.

Spojenectví LG a Philipsu se tak nyní bude soustředit na LG.Philips LCD, která patří k lídrům na poli plochých obrazovek a jen za minulý rok vykázala tržby ve výši přesahující osm miliard dolarů. Tento výsledek znamenal meziroční nárůst o necelých 60 procent.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.