Lidovky.cz

Poláci zatrhli Babišovi přístup k Unipetrolu

Ekonomika

  13:17
VARŠAVA - Ani hrozba vysoké pokuty neodradila PKN Orlen, aby odstoupil od smluv, které v souvislosti s privatizací Unipetrolu uzavřel s firmou Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Podle smluv měla polská společnost nabídnout Agrofertu k prodeji některé části Unipetrolu.

Unipetrol (ilustrační foto) foto: www.unipetrol.cz

Orlen o odstoupení od smluv informoval varšavskou burzu. Zdůvodnil to tím, že Agrofert porušil jejich podmínky. V pondělí vedení Orlenu rozhodlo o odstoupení od smluv, píše se v prohlášení, které dnes poskytl mluvčí polské firmy Dawid Piekarz.

"Agrofert pokládá citovaný dokument za právně nesmyslný, údajné odstoupení od smluv za irelevantní a neúčinné. Domnělé porušování smluvních povinností, z nějž PKN obviňuje Agrofert, je jen dalším pokusem polské strany odvést pozornost od vlastního neplnění smluvních závazků," sdělil mediální zástupce Agrofert Holdingu Vladimír Bystrov.

Konkrétně jde o smlouvu o spolupráci ze dne 19. listopadu 2003 a smlouvu ze dne 7. dubna 2004. V ní měly být upraveny podmínky pro sepsání budoucí smlouvy týkající se získání akcií. Podle vedení Orlenu Agrofert smlouvy porušil, když právo nabytí akcií delegoval na spřízněnou společnost Deza.

Firmy PKN Orlen a Agrofert se kvůli prodeji částí Unipetrolu přou už řadu měsíců. Nový management Orlenu neskrýval, že smlouvy uzavřené bývalým vedením firmy nejsou pro polský koncern výhodné. Babišova společnost totiž měla podíly v pěti chemických podnicích patřících Unipetrolu získat přibližně za třetinu jejich současné hodnoty.

Orlen o placení pokuty prý neví
Agrofert loni v prosinci podal kvůli sporu o Unipetrol na PKN Orlen arbitrážní žalobu. Domáhá se v ní zaplacení smluvní pokuty 77 milionů eur (zhruba 2,23 miliardy korun). "O zaplacení pokuty nic nevím," uvedl mluvčí Orlenu Piekarz.

Unipetrol zase naopak podal žalobu na neplatnost smluv o převodu akcií ve firmách Agrobohemie a Aliachem na společnost Deza, již prostřednictvím další firmy vlastní Agrofert. Podle Unipetrolu trpí dokumenty závažnými právními vadami a jsou v rozporu s obvyklými obchodními zvyklostmi.

O prodeji státního 63procentního podílu v Unipetrolu rozhodla vláda předloni v dubnu. Součástí skupiny jsou především Benzina, Chemopetrol, Česká rafinérská, Kaučuk, Paramo, Spolana a Unipetrol Rafinérie. Český stát za Unipetrol získal 14,695 miliardy korun. Orlen nejdříve zaplatil 13 miliard, poté na základě dohody s vládou doplatil ještě zhruba 1,6 miliardy.
Doplatek vyplýval z hospodářských výsledků Unipetrolu. 

Ve smlouvách se o jednoznačné odprodání zřejmě nejednalo
Agrofert a PKN Orlen před privatizací Unipetrolu uzavřely smlouvy, na jejichž základě měl Agrofert získat podíly ve firmách Agrobohemie, Aliachem, Chemopetrol, Paramo a Kaučuk. Agrofert sice zveřejnil části smluv, jejich celý obsah ale zůstává tajný. Podle informací ČTK ve smlouvách není doslovně uvedeno, že PKN Orlen či Unipetrol v jeho rukách aktiva odprodá. Smlouvy zřejmě polskou společnost zavazují jen k tomu, že musí "učinit vše možné", aby Unipetrol podíly prodal.

V souvislosti s privatizací Unipetrolu se na veřejnosti objevilo podezření z korupce. Někdejší člen vedení Orlenu Krzystof Kluzek uvedl, že prý slyšel o úplatcích ve výši 42 milionů eur. Čeští ministři ale tvrdí, že privatizace Unipetrolu byla transparentní. Prodejem se zabývala i sněmovní vyšetřovací komise. Podle většiny jejích členů vláda se při privatizaci Unipetrolu žádných zásadních chyb nedopustila. Opoziční ODS ale tvrdí, že komise selhala, a chce ve vyšetřování pokračovat.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.