Lidovky.cz

Finančníky lákají čínské reality

Ekonomika

  12:40
TOKIO/PRAHA - Obrovský růst čínské ekonomiky a potenciál stavební výstavby. To jsou důvody, proč velké investiční banky hodlají ve velkém investovat do čínských nemovitostí.

Poptávka po nemovitostech v Číně roste. foto: AFP

Americká banka Morgan Stanley proto letos podle agentury Bloomberg ztrojnásobí výši svých investic do čínských nemovitostí. Její zájem se tak z Japonska, kde loni udělala nákupy v oblasti realit za osm miliard dolarů, přesunuje na Čínu. Čínská ekonomika loni rostla téměř desetiprocentním růstem, což je nejrychlejší tempo mezi hlavními hráči.

Třetí největší investiční banka Morgan Stanley proto už vyčlenila dodatečné tři miliardy dolarů na čínské investice. Na rozvoj trhu s kancelářemi, byty a obchody sází i rivalové Morgan Stanley, a to další americká banka JPMorgan nebo singapurská společnost CapitaLand.

Poptávku po čínských nemovitostech by totiž měly povzbudit rostoucí příjmy a deregulace čínského bankovnictví a služeb pro drobné zákazníky. Ceny realit potáhne nahoru i rychlý ekonomický růst.

Konkrétně v čínském velkoměstě Šanghaj se ceny nemovitostí za posledních šest let ztrojnásobily. Oproti tomu v Japonsku se ceny pozemků zvýšily minulý rok poprvé od 90. let kvůli rychlému růstu japonského hospodářství. "Nebyl bych překvapený, kdybychom tento rok investovali více v Číně než Japonsku," uvedl pro Bloomberg šéf realitních investic Sonny Kalsi z Morgan Stanley.

Rychlý růst cen se ovšem nelíbí čínské vládě, která v loňském roce zvýšila úroky u hypoték a uvalila zvláštní daň, aby zpomalila růst cen realit ve městech, protože ohrožuje sociální stabilitu. Od poloviny loňského roku se platí 5,5procentní daň z kapitálového příjmu při prodeji rezidenční nemovitosti v období dvou let po nákupu.

Opatření přispěla k tomu, že ceny právě v Šanghaji loni klesly o patnáct až dvacet procent. "Trh byl už přehřátý," uvádí analytik Jeff Jau z hongkongské společnosti Kim Eng Securities s tím, že se ceny nemovitostí dostaly na přiměřenou úroveň.

Přesun zájmu Morgan Stanley by nicméně neměl ohrozit japonský trh. "Je těžké si představit, že by Morgan Stanley odešel z Japonska tak jednoduše, ale byla by to dobrá zpráva pro ostatní investory," sdělil agentuře Ryosuke Homma šéf tokijské společnosti Kenedix, která se zabývá řízením investic do nemovitostí.

O japonský trh mají totiž kvůli rostoucím cenám realit podle Hommy zájem institucionální investoři, jako jsou penzijní fondy. Růst konkurence přitom ztěžuje nakupujícím najít vhodnou investiční příležitost. Japonsko tak podle něj představuje trh s nízkým rizikem i výnosy. "Čína může být riskantnější, ale nabízí větší možnosti," dodává.

I přes riziko ale investiční bankovní domy považují Čínu za lukrativní. Kromě výše uvedených investorů se hodlá na čínském realitním trhu více angažovat například nizozemská banka ING Group.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.