Lidovky.cz

Česko neumí přilákat mozky z ciziny

Ekonomika

  7:48
PRAHA - Mělo jít o projekt, který do České republiky naláká odborníky z východní Evropy. Před třemi lety ho spustilo ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) s cílem zvrátit nepříznivý demografický rozvoj v Česku.

Česku se nedaří přilákat vystudované lidi z východní Evropy. foto: Reprofoto

Nyní se však ukazuje, že pilotní projekt s názvem „Aktivní výběr kvalifikovaných zahraničních pracovníků“ selhává a experti z východní Evropy dávají přednost jiným zemím.

Důvod? Složité vyřizování řady dokumentů i nevýhodné nabídky řady zaměstnavatelů. Omezený počet vyčleněných míst tak stále zůstává nenaplněn. V prvních dvou letech se podařilo obsadit pouze 29 procent míst, v první polovině třetího projektového roku se zapojilo jen 51 z 355 možných účastníků, tedy jen 14 procent.

I samo ministerstvo přiznává, že kritéria byla stanovena velmi přísně. „Zájem je, ale uchazeči musí splňovat poměrně náročné podmínky,“ sdělila LN mluvčí ministerstva Kateřina Beránková.

Projekt je totiž založen na bodovém systému. Zájemci musí splnit určitý počet bodů, aby do něj mohli nastoupit. Prokazují přitom například i znalost českého prostředí a češtiny. To zvýhodňuje účastníky, kteří v Česku již delší dobu žijí, a projekt se tak zcela míjí účinkem. I když možnost žít a pracovat v Česku podle Jana Schrotha z IOM vyvolal mezi Východoevropany zpočátku velký zájem, většina z nich svůj sen záhy vzdala.

Kdo něco umí, jde do Německa
Projekt měl do země přilákat vědce, zdravotnický personál či programátory s tím, že o trvalý pobyt můžou požádat již po 2,5 letech namísto obvyklých deseti. Výsledky se však zatím nedostavují.

„Například z Ukrajiny si lidé musí zařídit i víza, přijet sem, zkusit si sehnat práci, pracovní smlouvu a povolení k zaměstnání od zaměstnavatele. Potom odcestují zpátky a na ambasádě dlouho trvá, než se to všechno vyřídí a pracovní vízum dostanou. Problém je ta zdlouhavá procedura,“ sdělil Schroth.

Odborníci toužící po práci v zahraničí proto odcházejí raději do jiných zemí. „V této situaci jdou lidé, kteří opravdu něco umí, raději například do Německa. Tam si vydělají víc a zároveň jim stát víc nabízí. Pokud se nic nezmění, budou sem nadále proudit spíše nekvalifikovaní pracovníci,“ dodal.

Projekt se od svého počátku zaměřil na odborníky z Bulharska, Chorvatska a Kazachstánu. Příliš zájemců se však nehlásilo, a tak byl v dalších letech rozšířen na zájemce z Běloruska, Moldavska, Srbska a Černé Hory.

Od začátku letošního roku mají možnost se do něj zapojit také specialisté z Ukrajiny. Ukrajinci přitom tvoří 71 procent všech cizinců s povolením pracovat v Česku.

Očekává se proto, že by zájemci z této země mohli doplnit i místa vyhrazená pro ostatní cílové země. Například z Chorvatska se totiž do projektu dosud zapojilo pouze šest účastníků, z Kanady dokonce pouze jeden.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.