Lidovky.cz

Sobotka žádá hlavy šéfů ČKA

Ekonomika

  8:54
PRAHA - Kauza půl miliardy korun, které zmizely z jedné z dceřiných firem České konsolidační agentury, si zřejmě vyžádá své oběti. Ministerstvo financí požádá vládu o odvolání dvou vysokých představitelů konsolidační agentury (ČKA), kteří zřejmě za celou věc nesou zodpovědnost.

„Na základě prozatím zjištěných skutečností navrhne ministr financí vládě odvolání dvou členů představenstva ČKA (Mojmíra) Hampla a (Jiřího) Jurána. Ti zastupovali ČKA v dceřiné společnosti, v níž je podezření na spáchání trestného činu ze strany managementu,“ vysvětluje mluvčí ministerstva financí Petra Krainová.

Jurán s Hamplem byli totiž členy dozorčí rady společnosti IMOB. Tato dceřiná firma ČKA byla správcem jiné z dceřiných firem agentury - firmy Galileo Real. Z ní právě peníze do zahraničí odtekly.

Jeden z členů vedení ČKA, jimž hrozí odvolání, Mojmír Hampl, byl přitom do své funkce dosazen přímo ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. V letech 2002 až 2003 byl totiž jeho poradcem pro reformu veřejných rozpočtů. Jiří Jurán zase již pět let vede úsek správy pohledávek a majetku ČKA, Na svou funkci včera dobrovolně rezignoval také Pavel Pešek, předseda dozorčí rady firmy IMOB, skrze níž bylo půl miliardy převedeno do zahraničí.

„Přestože za celou věc necítím žádnou odpovědnost, považuji za morálně správné, abych jako předseda dozorčího orgánu rezignoval,“ vyjádřil se pro LN Pešek. Půl miliarda korun, která chybí na účtech ČKA, zmizela z jedné z jejích dceřiných firem, Galileo Real. Společnost Galileo byla přitom spravována další firmou, IMOB. V té byl ředitelem teprve třicetiletý Jan Šik.

Existuje podezření, že právě on zneužil svého postavení k tomu, aby si nezákonně vypůjčil peníze z firemních účtů a převedl je do švýcarské banky: tam je chtěl nějakou dobu ponechat a poté opět vrátit firmě Galileo. Úroky z této „investice“ by si ovšem ponechal.

Komplikovanou vlastnickou strukturu těchto firem ČKA zdědila po zkrachovalé Investiční a Poštovní bance. Po jejím krachu převzala její špatné úvěry v rámci státních záruk konsolidační agentura. Ta prostřednictvím své dceřiné firmy IMOB spravovala pohledávky Galileo Real a ještě dvou dalších firem ze skupiny bývalé IPB. Celkově se jednalo o pohledávky ve výši 11,2 miliardy korun, zajištěné především nemovitostmi.

Není ale vyloučeno, že v ČKA dojde i k dalším personálním změnám. Podle generálního ředitele agentury Zděnka Čápa se totiž nyní vyšetřuje, zda selhaly kontrolní orgány. Jestli se prokáže, že ano, tak zřejmě dojde i k dalším personálním změnám. „Obecnou odpovědnost má každý manažer, takže nemohu vyloučit ani vyvození důsledků pro svou vlastní osobu,“ dodává Čáp.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.