Lidovky.cz

Burzy koncem týdne propadly

Ekonomika

  10:35
LONDÝN/PRAHA - Kapitálovým trhům na celém světě se závěr minulého týdne příliš nevydařil. Výjimkou nebyla ani pražská burza, kde ceny nejlepších akcií klesly v průměru o 1,61 procenta.

Burza (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Akcie největších evropských korporací se v pátek zřítily podle indexu FTSEurofirst 300 o 2,6 procenta, což je největší jednodenní propad od srpna 2004. Akcie v evropských finančních centrech Londýně a Frankfurtu ztratily přes dvě procenta ze své hodnoty.

Investory začíná děsit riziko inflace kvůli vysokým cenám ropy a neustále rostoucím cenám drahých kovů, které lámou každým dnem nové a nové rekordy.

Zdražování surovin by se přitom mohlo přenést do cen zboží a služeb v obchodech, což by znamenalo růst úrokových sazeb. To by znamenalo zdražení úvěrů a v konečném důsledku zvýšení nákladů pro firmy, které by měly menší zisky. A menší zisky jsou to poslední, co mají spekulanti v oblibě.

„Je zde spousta rizik, které by mohly mít silný dopad na trh,“ sdělil pro server BBC News stratég Teun Draaisma z investiční banky Morgan Stanley. Kromě zvyšujících se obav z růstu cen jde podle něj o slabý kurs dolaru.

Slabá důvěra potopila dolar
Americká měna ztratila půdu pod nohama kvůli zklamání z výsledků spotřebitelské důvěry v USA. Důvěra amerických spotřebitelů se však počátkem května nečekaně zhoršila a její index pod tlakem dražšího benzinu klesl nejníže za sedm měsíců. Jedno euro tak už na trhu stojí 1,288 dolaru.

Slabý dolar by přitom podle Draaisma mohl poškodit evropské exportéry. Jejich zboží totiž zdražuje na trzích, kde se obchoduje v dolarech. Nejvíce tak ztráceli evropské automobilky. Mezi největší propadlíky patřily cenné papíry automobilového gigantu DaimlerChrysler, který velkou část svých tržeb má na trhu USA.

Vývoj v Evropě kopírovala rovněž největší světová burza v New Yorku, kde se její klíčový index DJIA snížil o zhruba jedno procento. Investory zde znepokojil růst cen dováženého zboží a především ropy.

„Trh je velmi nervózní ohledně jakéhokoliv signálu inflace,“ uvedl pro AFP ředitel divize privátního bankovnictví Deutsche Bank Owen Fitzpatrick.

Směr daný světovými trhy následovala pražská burza. Investoři se odklonili především od akcií energetického gigantu ČEZ. „V průběhu dne velký prodejce zatlačil cenu až k hladině 765 korun, na této ceně se poptávka stabilizovala a ČEZ skončil poklesem o 2,96 procenta,“ uvedl Michal Znojil z J&T. ČEZ poškozuje vývoj poklesem ceny emisních povolenek. „Pokles cen povolenek snižuje ceny elektřiny a má nepříznivý vliv na akcie energetických firem včetně ČEZ,“ dodala Elena Strapeková z Cyrrus.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.