Lidovky.cz

Kühnl končí a podepisuje miliardovou zakázku

Ekonomika

  14:29
PRAHA - Ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) v pátek podepíše s rakouskou zbrojovkou Steyr smlouvu o dodávce dvou set obrněných transportérů. Rekordně drahá zakázka přijde státní kasu na 23,6 miliard korun.

Karel Kühnl ještě jako ministr obrany foto: Lidové noviny

Proti tomu, aby smlouvu podepisoval odcházející ministr, jehož strana propadla ve volbách, je ODS, která volby vyhrála. Nepřímo se proti tomu ze stejného důvodu postavil i prezident Václav Klaus.

Uzavření smlouvy naopak podpořil premiér Jiří Paroubek (ČSSD), jehož vláda v lednu pořízení nových obrněnců schválila. Kühnl původně plánoval smlouvu podepsat již v dubnu, neúspěšní kandidáti v tendru  - finská Patria a italský Iveco Fiat - ale podali řadu stížností k soudům a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Tvrdí, že výběrové řízení nebylo průhledné.

"Budeme právně reagovat, provedeme analýzu možností, které máme," reagoval dnes zástupce Patrie v Česku Filip Rybín. Firma tento týden neuspěla u antimonopolního úřadu. ÚOHS rozhodl, že se odvoláním firmy zabývat nebude, protože zákon o veřejných zakázkách se na zbrojní projekty nevztahuje.

U soudů stížnosti odmítnutých zbrojovek stále leží.   Podle analýzy, kterou si ministerstvo nechalo vypracovat u společnosti PriceWaterhouseCoopers, ale armádě v podpisu smlouvy se Steyrem žádné právní překážky nebrání. První vozy Pandur II by armáda měla dostat koncem příštího roku. Nahradí staré OT-64, které jsou již většinou nepojízdné.

Stínový ministr obrany a místopředseda ODS Petr Nečas ČTK a Právu řekl, že s novými transportéry počítá, odstupující vláda by však podle něj tak důležité kroky neměla dělat. "Je krátce před demisí a vlastně tak již ztratila legitimitu v rozhodování," uvedl. Podobně se vyjádřil i předseda branného výboru sněmovny Jan Vidím (ODS), který proti samotné smlouvě nic nemá.

Někteří opoziční i vládní poslanci měli pochyby o ceně kontraktu, o jeho dostatečném zajištění koncernem General Dynamics, kam Steyr patří, o množství objednaných transportérů, nad jejich konkrétními variantami či o tom, zda jsou obrněnce dostatečně vyzkoušené. Armáda tvrdí, že projekt je ze všech stran vyvážený a odpovídá jejím potřebám.

Smlouvu doprovází offsetové programy v hodnotě deseti miliard korun. Jejich účelem, podobně jako v případě pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen, je kompenzovat vysoké státní výdaje spojené se zakázkou investicemi dodavatelské firmy do českého průmyslu. Steyr zatím podepsal smlouvy o spolupráci na výrobě osmikolových vozů s vojenskými opravárenskými podniky v Novém Jičíně a Šternberku, dalších 15 českých firem by se na kontraktu bude podílet dodávkou různých součástek.

Žádná česká firma, která by transportéry dokázala sama vyrobit, podle ministerstva obrany neexistuje. Tendr ministerstvo vyhlásilo loni na jaře. Původně soutěžilo sedm zbrojovek, do finále se dostal Steyr a Patria. Armáda dostane 199 obrněnců s možností dodávky 35 dalších kusů. Využívat je chce mimo jiné v zahraničních misích.

Pro Steyr se ze zemí Severoatlantické aliance rozhodla například Belgie či Portugalsko, Patrii dalo přednost Polsko.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.