Lidovky.cz

Nulová sazba DPH narazí v unii

Ekonomika

  7:18
Praha - Zda nově vznikající vládní koalice opravdu sníží daně - jak slibuje - celkově, není vůbec jasné. Hrozí totiž, že zboží, které je nyní zatíženo pouze sníženou pětiprocentní sazbou daně z přidané hodnoty (DPH) by nakonec mohlo zdražit.

Potraviny foto: Reprofoto

V čem je problém? Občanští demokraté, lidovci a Strana zelených se sice shodli na výši daně z příjmu právnických i fyzických osob a DPH v rozmezí patnácti až 19 procent včetně výjimek v podobě nulové sazby DPH na vybrané zboží. Právě zmiňované vyjímky ale sebou nesou riziko. „I kdyby se jim podařilo přesvědčit sociální demokraty a prosadit svůj návrh u nás, bude velmi obtížné přesvědčit Evropskou unii,“ soudí ekonom ČSOB Petr Dufek.
 Aby totiž mohla nulová sazba DPH opravdu začít platit, musí s tím souhlasit všechny členské státy unie. „A nelze zapomenout, jaké problémy dalo Česku prosadit v unii sníženou pětiprocentní sazbu pro plenky, natož pak nulovou,“ upozornil Dufek. Obtížně prosaditelný návrh v unii nazývá výjimku z DPH také jeden z vyjednávačů programu rodící se stovkové koalice Pavel Bém z ODS.

 Pokud unie na nulovou sazbu daně pro potraviny, léky či ubytovací služby nekývne, má budoucí koalice v záloze další plán. A právě ten by mohl způsobit, že zboží, které nyní je ve snížené pětiprocentní sazbě, zdraží. „Pokud se nám v unii nepodaří dojednat výjimku, máme připraveno namísto nulové sazby prosazovat sníženou,“ uvedl Pavel Bém. A ta by podle něj měla být určitě vyšší než současných pět procent. „Chceme totiž ty sazby postupně zbližovat. Horní snižujeme a tu dolní bychom přiblížili té snížené horní,“ prohlásil Bém. Kolik by to přesně bylo, nechtěl ale Bém prozradit. Zdražit by tak mohly kromě potravin včetně nápojů také zdravotní pomůcky či jízda hromadnou dopravou. Při hodnocení daňových plánů případné Topolánkovy vlády jsou ekonomové velmi zdrženliví. Zatím totiž nejsou známy podle analytiků zcela zásádní detaily. „Pokud neznáme výši a počet odečitatelných položek tak dopad rovné daně pro příjmy fyzických osob nelze odhadovat,“ soudí hlavní analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora. Například ale snížení daně pro právnické osoby ze současných 24 procent hodnotí Pikora jako pozitivní. „Pro podnikatele by šlo o dobrou zprávu, v případě nižší daně by totiž generovali vyšší zisky a bylo by to pro ně motivací podnikat,“ vysvětlil Pikora.

 Zda se bude jednotná daň nakonec patnáct procent není zatím jasné. „I když bych si přál patnáct, vsázel bych na osmnáct procent,“ tvrdí Bém. Podle něj se ale konečná výše dohodne až během příštího měsíce. „Příští týden bychom měli podepsat koaliční dohodu a tam se té konkrétní výši daně chceme vyhnout. V prohlášení vlády se tomu ale nevyhneme,“ sdělil Bém s tím, že program by nová vláda měla podepsat až během července.
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.