Lidovky.cz

Srbové prodávají svůj ostrov

Ekonomika

  12:12
BĚLEHRAD/PRAHA - Chcete si koupit ostrov v Jaderském moři? Pokud máte k dispozici desítky milionů eur, nemusí to být žádný problém. Srbsko totiž nabízí v současnosti prodej pozemků, tenisových kurtů, přístavu, pěti set dvoulůžkových bungalovů v tahitském stylu či například dvě restaurace na ostrově Svatého Marka.
Ostrov (ilustrační foto)

Ostrov (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Nemovitosti patří bělehradské společnosti Putnik, která se zabývá cestovním ruchem. Prodej se netýká pozemků zatížených převodem, zákazem nakládání a předkupním právem.

Celkem se prodává 301 579 m2 půdy, což představuje celý ostrov Svatého Marka. Prodej organizuje srbská privatizační agentura na základě plné moci od firmy Putnik a na základě souhlasu akcionářů společnosti z loňského prosince, uvádí se v podmínkách soutěže.

„Nejnižší nabídková cena ve veřejné soutěži je stanovena na 16,755 milionu eur,“ uvádí srbská agentura v inzerátu, který vyšel v britském deníku Financial Times. Nejnižší cena tak začíná na 474 milionech korun. Soutěže se mohou zúčastnit fyzické a právnické osoby, které složí vratnou zálohu ve výši 1,68 milionu eur.

Ostrov Svatého Marka připadne zájemci, který nabídne nejvyšší cenu v průběhu aukce, která se bude konat 31. srpna. Podmínkou je ovšem jednorázová úhrada nabídnuté ceny.

Desítky milionů eur nebo dolarů za ostrov nejsou přitom ve světě výjimečné. Ostrov Cerralvo u mexického pobřeží prodává společnost Vladi Private Islands za 35 milionů dolarů, což v korunách představuje sumu 770 milionů korun. Karibské souostroví Malý a Velký Hans Lollik o rozloze 250 hektarů přijde na téměř miliardu korun.

Aukce srbské privatizační agentury tak může přinést zajímavou nabídku. A to i díky poloze ostrova v zátoce Boka Kotorská.

Ostrov Svatý Marek

Ostrov je označován za „perlu černohorského pobřeží a Boky Kotorské“. Výhodou ostrova je i blízkost mezinárodního letiště, které se nachází ve městě Tivat, které leží naproti ostrovu.

Srbská vláda v současnosti prodává nejen ostrovy, ale pojišťovny nebo například telekomunikace. Minulý týden úspěšně prodala v aukci největšího srbského mobilního operátora Mobi 63 za 1,5 miliardy eur (zhruba 43 miliard korun) norské společnosti Telenor. Ta dá za mobilní firmu rekordní cenu, která byla za státní majetek na Balkáně zaplacena. Kromě prodeje mobilní sítě se rozjíždí privatizace pojišťovny DDOR, která je dvojkou na trhu. Zájem má třináct zájemců včetně České pojišťovny z impéria PPF Petra Kellnera.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.