Lidovky.cz

Firmy legálně vydělávají na nelegální práci

Ekonomika

  9:50
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Zatímco v Rakousku se teprve debatuje o tom, zda uzákonit nelegální práci českých pečovatelek, řada firem v Česku už roky vyváží pečovatelky bez pracovního povolení do Rakouska zcela oficiálně.
Pečovatelka (ilustrační foto)

Pečovatelka (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Například českobudějovická agentura „Das beste Privat“ nabízí na svých internetových stránkách českým zdravotním sestrám zprostředkování práce v rakouských rodinách za denní odměnu mezi 35 až 60 eury (až 1600 korun). Za své služby si firma účtuje jednorázovou odměnu 22 000 korun. V nabídce agentura přitom sama přiznává, že se jedná o práci bez pracovního povolení, bez kterého žádný Čech v Rakousku zatím oficiálně pracovat nemůže.

„Ošetřující personál není s firmou ani s jinou osobou v žádném pracovním ani v obdobném poměru,“ píše se na stránkách Das beste Privat. Zaměstnankyně agentury přitom na dotaz LN odmítly nabídku českým pečovatelkám blíže komentovat s tím, že nemají právo mluvit s tiskem.

Podobných agentur, které vyvážejí pečovatelky z Česka do Rakouska, funguje řada. Scénář je ve všech případech stejný. Ženy za čtyřiadvacetihodinovou pečovatelskou službu u starých lidí v Rakousku dostávají peníze takzvaně na ruku, a tedy „na černo“. Zákazník většinou hradí i cestovní náklady, zdarma jsou i ubytování a strava. Oficiálně přitom hrozí takovým nelegálně pracujícím pečovatelkám až vyhoštění ze země a zákaz pobytu na několik let, jejich zaměstnavatelům pak pokuta až 10 000 euro.

Rakušané se bez ošetřovatelek z ciziny neobejdou
Rakušané však postupně přicházejí na to, že se bez levných pečovatelek z nových členských zemí EU prostě neobejdou a politici před nadcházejícími parlamentními volbami uvažují o nějaké formě legalizace jejich zaměstnávání. Například vedení spolkové země Horní Rakousy už ale předem vydalo pokyn, aby úřady při odhalení takové nelegální pracovnice upustily od jakýchkoliv postihů. „Samozřejmě, že nám takové nařízení velmi usnadní práci,“ řekla LN zaměstnankyně jedné ze zprostředkovatelských agentur, která si ale nepřeje zveřejnit své jméno.

Mezi Českem a Rakouskem tak funguje zvláštní forma obchodu. Ačkoliv Rakušané stále odmítají pustit Čechy na svůj pracovní trh, tolerují jeden druh práce, která je bez pracovního povolení pro cizince z Česka zákonem přísně zakázána. Kdyby rakouské úřady přistihly na stavbě nelegálního pracujícího českého zedníka, na rozdíl od pečovatelky by okamžitě dostal do pasu razítko nežádoucí.

Za rakouské ošetřovatelky by tamní důchodci zaplatili měsíčně hodně přes 10 000 eur, což je pro mnohé nedostupné. Naproti tomu českým pečovatelkám údajně stačí měsíčně 1400 euro. Z tohoto důvodu nyní pracuje v oblasti rodinné péče o staré lidi v Rakousku nelegálně až 40 000 cizinek, nejvíce jich pochází právě z Česka a ze Slovenska.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.