Lidovky.cz

Diag Human unikla českému právu

Ekonomika

  11:02
Praha - "Firma Diag Human přestala podléhat české jurisdikci a je již pod ochranou lichtenštejnského knížete," řekl v rozhovoru s LN českobudějovický advokát a specialista na evropské právo Jiří Švihla. Jako prvnímu právníkovi v Česku se mu podařilo změnit právní status české akciové společnosti na společnost evropskou.

Advokát Jiří Švihla foto: Lidové noviny

LN Jaké výhody bude mít ze své transformace Diag Human?

 V důsledku uskutečněné nadnárodní fúze došlo k transformaci DIAG HUMAN, a. s., z české akciové společnosti na evropskou společnost DIAG HUMAN SE se sídlem v Lichtenštejnském knížectví. DIAG HUMAN SE tak ztratila zápisem fúze do lichtenštejnského obchodního rejstříku českou státní příslušnost a český osobní status. S ohledem na ztrátu české státní příslušnosti a českého osobního statusu tedy nepodléhá DIAG HUMAN SE počínaje dnem 29. 8. 2006 české jurisdikci. České soudy, české exekutivní orgány a české orgány státní správy nejsou ve vztahu k DIAG HUMAN SE od tohoto data vybaveny soudní a exekutivní pravomocí, neboť DIAG HUMAN SE spadá do výsostné jurisdikce Lichtenštejnského knížectví. Tento závěr vyplývá ze zásady obecného mezinárodního práva o svrchované rovnosti států, neboť stát nemůže vykonávat pravomoc nad jiným státem. Zjednodušeně řečeno, DIAG HUMAN SE je již pod ochranou Lichtenštejnského knížete. 

LN Jak může vzniknout evropská společnost?

 V první řadě musí založení SE předcházet nadnárodní fúze dvou samostatných akciových společností, každá se sídlem v jiném členském státě EU. Diag Human například "zfúzovala" se slovenskou a. s. Teprve poté může za určitých podmínek vzniknout ze dvou firem z různých států EU jedna evropská společnost. Ta pak má právo přenášet své sídlo libovolně do jakékoliv země EU a Evropského hospodářského společenství, a to teoreticky i několikrát za rok. Existují ještě další čtyři způsoby založení SE, což je však spíše téma pro odborný právní seminář.

LN Tvrdíte ale, že Diag Human je vůbec první evropskou společností , která po své transformaci okamžitě přenesla sídlo z Česka do Lichtenštejnska. Proč se ale zatím podobně nestěhují za výhodnějšími podmínkami i další z celkem 38 evropských společností?

 Některé akciové společnosti mění svůj status na evropskou společnost třeba pouze z důvodu změny svého označení, získání evropského image, které jim může pomoci k úspěchu na určitém trhu. Německá firma možná uspěje v Itálii lépe jako evropská společnost než jako firma, dosud Italy považovaná za ryze německou. V jiných případech se firmy zatím nestěhují, ale změnily se na SE právě kvůli tomu, aby se kdykoliv odstěhovat mohly.

LN Evropské společnosti mohou volně cestovat po Evropě a měnit své sídlo podle toho, kde najdou pro své podnikání nejvýhodnější podmínky. Nabízí se tedy otázka, proč vlastně tedy možnost transformace na evropskou společnost nevyužívají všechny evropské společnosti, když je to tak výhodné...

 Důvodem, proč bylo v rámci Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru založeno pouze 39 evropských společností, je především nedocenění významu SE pro každou jednotlivou národní akciovou společnost. Evropská společnost má význam i třeba pro energetický gigant, jako je třeba ČEZ, který má elektrárny v jedné zemi a prostřednictvím SE by je měl řídit odjinud.

LN Firmy v Evropě ale přece mění sídla už dnes, a to bez přeměny na SE. V čem je tedy výhoda založení evropské společnosti?

 Většina evropských právních řádů neumožňuje přemístění sídla národní akciové společnosti do zahraničí, aniž by přitom nedocházelo k zrušení a likvidaci původní firmy. Když budete chtít dnes přenést sídlo firmy "Novák" na Slovensko, musíte původní českou firmu v České republice zrušit a založit novou na Slovensku. Anebo si založíte na Slovensku dceřinou společnost. Evropská společnost se ale prostě jako celek zvedne a "odejde" do zahraničí. Může volně cestovat a měnit sídlo, aniž by zanikl původní název.

LN Jakým právem se potom evropská společnost musí řídit?

 Evropská společnost se řídí evropským právem a může si například zvolit tzv. monistický systém řízení, známý z anglosaských zemí. V takovém případě ustanoví správní radu, která zahrnuje představenstvo i dozorčí radu. V Česku, ale i v okolních zemích však zákon nařizuje dualistický systém řízení, který počítá jak s představenstvem, tak s dozorčí radou. Klasická česká akciová společnost možnost výběru nemá. 

 LN Proč vlastně podle vás Evropská unie zřídila status evropské společnosti?

 Jednoznačně kvůli snaze o vylepšení konkurenceschopnosti kontinentu. Nepochybně též v zájmu rozhýbání evropského vnitřního trhu.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.