Lidovky.cz

Stát na kolcích vydělal

Ekonomika

  8:04
Praha - Kolkování alkoholických nápojů se osvědčuje. To je alespoň názor českých celníků, kterým se oproti minulosti daří v boji s pašovaným a nelegálně páleným alkoholem výrazně více. Za prvních devět měsíců tohoto roku celníci zabavili bezmála osm set tisíc litrů nezákonně prodávaného lihu, což je o 22 procent více než loni za celý rok. To totiž ještě dobíhala možnost prodávat lihoviny neoznačené speciální kontrolní páskou.

peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

„Na zvýšení úspěšnosti se výrazně podílí především kolkování,“ sdělil tiskový mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Vedle účinnosti nového zákona ale podle Bartáka k nárůstu zabaveného alkoholu přispěly i větší zkušenosti celníků a efektivnější spolupráce s policií a jinými úřady.

Nejčastějšími porušeními zákona v oblasti lihovin jsou nedovolená výroba alkoholických nápojů, prodej lihovin neoznačených kontrolní páskou a prodej kořalky na tržnicích a tržištích. Výjimkou není ani přeprava lihovin v rozporu s bezpečnostními předpisy.

 Kolkování alkoholu se tak státu z dlouhodobého hlediska výrazně vyplácí. Zatímco v roce 2004 vybraly úřady za prvních devět měsíců v roce na spotřebních daních z alkoholu asi 2,2 miliardy korun, loni to byl již bezmála dvojnásobek. Další nárůst nastal v letošním roce, kdy celníci na daních z lihu vybrali přes 4,8 miliardy korun, což je o šest set milionů korun více než v loňském roce.

 Kolkování alkoholu bylo ovšem často kritizováno představiteli výrobců lihovin kvůli své nadbytečnosti a finanční nákladnosti. „V zákonech bylo dost prostředků na eliminaci černého obchodu i předtím, stát je pouze nevyužíval,“ domnívá se prezident Unie výrobců lihovin České republiky Vladimír Steiner.

 Současně ale dodal, že kolkování přesto usnadnilo úřadům práci, a pomohlo tak černou výrobu alkoholu významně omezit. „Českým výrobcům lihovin letos vzrostla produkce o patnáct procent a je to především kvůli menšímu trhu s pašovaným nebo nelegálně páleným alkoholem,“ dodal Steiner.

Kolkování alkoholu prosadila vláda koncem roku 2004 ve snaze snížit miliardové daňové úniky z prodeje alkoholu na černém trhu. Od loňského července tak výrobci a dovozci museli kolkovat všechny lahve s alkoholem, které byly dodány do českých obchodů.

Lhůta pro doprodej kořalek bez kolku v hospodách a restauracích vypršela koncem loňského roku. Od letošního ledna se potom na českém území lihoviny bez kolku vůbec nesmí prodávat.

Jak rostlo množství zabaveného pašovaného alkoholu

V roce 2004 zajistila celní správa více než čtyři miliony litrů nelegálně dovážených nebo vyráběných alkoholických nápojů. Od loňského roku se ale změnil způsob evidence zachyceného alkoholu, když celní správa přešla z počítání celkového množství alkoholických nápojů na evidenci zabaveného čistého lihu. Za rok 2005 tak bylo zachyceno více než 645 tisíc litrů čistého lihu. Za prvních devět měsíců tohoto roku to ale bylo již přes 793 tisíc litrů lihu.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.