Lidovky.cz

Banky bojují o oběti vichřice

Ekonomika

  12:25
PRAHA - Za hon na nové klienty označují někteří ekonomové nejnovější aktivitu tuzemských bank. Tři největší bankovní domy v Česku – Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka – se totiž rozhodly zvýhodnit žadatele o úvěr, s jehož pomocí budou odstraňovat škody po nedávné vichřici.

Banka foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Jako první přišla s nabídkou Česká spořitelna. Ta slibuje na počkání půjčku 200 tisíc korun. „Podmínkou je, aby žadatel předložil kopii hlášení o pojistné události pro pojišťovnu,“ řekla mluvčí banky Klára Gajdůšková. Výhody poskytne i podnikatelům. Obcím, městům a neziskovým organizacím pak garantuje nenávratný finanční dar – rozdělí mezi ně deset milionů korun.

Pozadu nezůstala ani Komerční banka. Oznámila start speciální nabídky spotřebitelského úvěru pro fyzické osoby až do výše půl milionu korun. Podnikatelé pak mohou od této banky získat celkem až osm milionů.

Oba tyto úvěry mají podle banky zvýhodněnou úrokovou sazbu. Je-li obětí vichřice podnikatel, má nárok na sazbu ve výši 6,9 procenta. Jednotlivec, který si od banky hodlá půjčit peníze na odstraňování škod po vichřici, pak musí počítat s úrokem 7,9 procenta – tedy polovičním, než banka běžně poskytuje. Jenže i tak se podle ekonomů o příliš výhodné sazby nejedná.

„Vezmete-li v úvahu, že základní úroková sazba v ekonomice činí 2,5 procenta a že banky si mezi sebou půjčují peníze na jeden rok za necelá tři procenta, nepovažuji nabízené úrokové sazby za žádnou charitu,“ řekl hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. Banky podle něho využívají toho, že řada lidí vidí v prvním šoku vše velmi černě a ve svízelné situaci uvítá něco, co jim bude připadat jako nadstandardní.

„Banky počítají s tím, že nově získaní klienti u nich zůstanou i v budoucnu. Snaží se vydělat. Banky nejsou charitativní organizace,“ zhodnotil aktivity bank Pikora. Podobně mluví také analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. „Mohly by mít i nižší úrok. Navíc férovější by bylo nabídnout takové podmínky všem,“ konstatoval. Banky ovšem takovou kritiku zcela odmítají. „Chceme pomoci lidem, kteří byli poškozeni ničivou vichřicí a ulehčíme jim zvládnout nelehkou situaci,“ prohlásil Jan Klouček, který je zodpovědný za poskytování úvěrů v ČSOB. Ta slibuje obětem vichřice úvěr bez zajištění až do výše šesti set tisíc korun.

Postiženým vichřicí rovněž neúčtuje poplatky, které by jinak činily až 3,5 tisíce korun. Narozdíl od svých rivalů ale nevyžaduje potvrzení o nahlášení škody pojišťovně. Menší banky se boje o oběti orkánu neúčastní a podle vyjádření zástupců těchto ústavů to ani v budoucnu neplánují.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.