Lidovky.cz

Peníze v plastu: víte o nich všechno?

Ekonomika

  15:59
PRAHA - Platební kartu používá čím dál víc lidí. Ne každý však ví, jaký typ karty používá, kolik za ni platí a jaké má jeho „plastová peněženka“ možnosti. I když spousta lidí mluví o své kartě jako o „kreditce“, ve skutečnosti kreditku nemají.

Platební karta foto: Lidové noviny

Karty, které se vydávají k běžnému účtu, jsou totiž tzv. debetní. To znamená, že slouží jen jako nástroj, jak z účtu vybírat VLASTNÍ peníze. Prostřednictvím kreditní karty však čerpáte půjčku – vybíráte tedy peníze CIZÍ, které pak musíte splácet. Pokud máte na účtu nastaven kontokorent (neboli můžete jít do minusu), pak čerpáte úvěr i kartou debetní.

Kolik ročně stojí

KARTY MASTERCARD
Maestro (elektronické): 0 až 360 Kč
Standard (embosované): 400 až 700 Kč
Gold (emb.): 2700 až 4800 Kč

KARTY VISA
Electron (elektr.): 0 až 270 Kč
Classic (emb.): 300 až 900 Kč
Gold (emb.): 2700 až 4100 Kč
Platinum (emb.): 7000 Kč

KARTY AMERICAN EXPRESS
základní (embosované): 700 až 2160 Kč
Gold (emb.): 4300 až 5000 Kč
Platinum (emb.): 8600 Kč

Jako alternativa ke kreditním kartám existují i tzv. charge a nákupní úvěrové karty. Dluh na charge kartě musíte k určitému datu splatit jednorázově, zatímco na kreditní kartě je určená minimální částka, kterou musíte měsíčně splatit. Úvěrové karty nabízejí splátkové společnosti. Tyto karty zpravidla nemají na rozdíl od kreditních bezúročné období. Úroky vám tedy nabíhají hned od chvíle, kdy si na kartu půjčíte. U kreditní karty úroky neplatíte, pokud stihnete dluh uhradit do konce bezúročného období.

Výběr hotovosti z bankomatu kartou, se kterou je spojen úvěr, je docela drahý, proto jí raději jen plaťte. Poplatek za výběr debetní kartou se liší podle toho, jestli vybíráte v bankomatu vlastní nebo cizí banky. Druhá možnost bývá i o desítky korun dražší.

V obchodě můžete kartou zaplatit, jen pokud je na dveřích zobrazeno logo vaší karty. Širší využití mají přitom karty embosované. Karty elektronické, které dostanete k běžnému účtu, přijímá méně obchodů. Lze jí platit jen u obchodníků s on-line platebním terminálem. Embosovanou kartu poznáte, když po přední straně přejedete prstem. Číslo karty a údaje o vás jsou tam vyraženy vystouplým písmem. Kromě obchodů s on-line terminálem jí lze platit i tam, kde mají jen manuální snímač karet – tzv. imprinter („žehličku“). Reliéfní písmo se otiskne na účtenku, kterou pak podepíšete. Vydávají se i speciální internetové karty, které mají jen elektronickou podobu.

Dříve byly potřebné údaje na kartě uloženy v magnetickém proužku na zadní straně. Ten se ale dá okopírovat. Proto ho nahrazuje bezpečnější čip. Zatím mají ale nové karty magnetický proužek i čip – do doby, než budou s čipovou technologií umět pracovat všechny platební terminály.

Některé, zejména dražší karty v sobě zahrnují cestovní pojištění. Než ale někam vyjedete, ověřte si, jaká rizika a s jakým pojistným limitem pojištění kryje. Vašim potřebám nemusí vždy vyhovovat. Když kartu ztratíte, ihned zavolejte do své banky a kartu zablokujte. Čím dřív to uděláte, tím menší je riziko, že vám někdo účet „vysaje“. Proti riziku zneužití karty se můžete ve své bance pojistit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.