Lidovky.cz

Jak nejlevněji posílat peníze a platit účty

Ekonomika

  16:08
PRAHA - V dnešní době není zadarmo skoro nic. Ani převádění peněz – ať už platíte účty, nebo posíláte finance vnoučatům. Poplatky za tyto služby ale můžete snížit na minimum. Dnešní lekce vám dá malý návod, jak na to.

Banka foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Peníze se dají v zásadě posílat dvěma způsoby, buď prostřednictvím banky, nebo pošty. Záleží na tom, jak často peníze potřebujete posílat – zda máte měsíčně několik pravidelných plateb, nebo třeba jen jednou za čas chcete přilepšit svým příbuzným. V druhém případě je vhodnější použít poštovní poukázku. Zřídit si účet v bance a měsíčně hradit poplatek za vedení konta, platební kartu atd. se v tomto případě nevyplatí.

Kolik stojí převod peněz

V BANCE

jednorázový příkaz na přepážce: 8 až 53 Kč
jednorázový příkaz po internetu: 0 až 7,90 Kč
zřízení trvalého příkazu, SIPO nebo inkasa: zpravidla 0 Kč
změna/zrušení trv. příkazu, SIPO nebo inkasa: 0 až 83 Kč
provedení trvalého příkazu, SIPO nebo inkasa: 0 až 8 Kč

NA POŠTĚ

částka do 5000 Kč: 20 Kč
částka nad 5000 Kč: 30 Kč
částka nad 50 000 Kč: 35 Kč + 5 Kč za každých dalších 10 000 Kč (40 Kč od 60 000 Kč atd.)

CO JE TO...
Konstantní symbol
Číselný údaj, který určuje typ platby (např. platba pojistného, úhrada za dodávku zboží, splátka úvěru, odvod daně).
Specifický symbol
Blíže popisuje platbu nebo specifikuje účet příjemce platby.
Variabilní symbol
Slouží k identifikaci platby a odesilatele (např. číslo pojistky, smlouvy, rodné č. apod.).
Pro převody v rámci ČR jsou tyto údaje nepovinné.

Většina z vás ale asi účet v bance má. Pro nahodilé platby v různé výši je určen jednorázový příkaz k úhradě. Když chcete na jiný účet pravidelně převádět stejnou částku (třeba si platíte stavební spoření, pojištění nebo splácíte půjčku), zařiďte si trvalý příkaz k úhradě. Zadáte částku a frekvenci převodu (nejčastěji měsíčně). Banka bude chtít také vědět, jak dlouhou dobu bude trvalý příkaz platit. Je možné jej nastavit i na dobu neurčitou s tím, že jeho platnost ukončíte později. Dál zadáte datum, ke kterému se bude příkaz provádět. Tedy třeba pátého každý měsíc. Abyste se vyhnuli tomu, že se příkaz nebude moci kvůli nedostatku peněz na účtu provést, nastavte datum například jeden den poté, kdy vám chodí výplata. Trvalý příkaz můžete kdykoli změnit nebo zrušit. Za to se ale většinou platí, stejně jako za to, že se každý měsíc příkaz provede.

Pro pravidelné platby spojené s provozem domácnosti se hodí SIPO (soustředěné inkaso plateb obyvatelstva). S ním můžete najednou zaplatit účet za energie, nájemné, poplatky za televizi apod. Přes „obyčejné“ inkaso lze platit například účet za používání mobilu. Mobilní operátoři si pak peníze z vašeho účtu berou sami. U SIPO i inkasa si můžete nastavit maximální limit, do kterého je možné z vašeho účtu peníze strhávat.

Teď to nejdůležitější: nechoďte do banky, používejte přímé bankovnictví (internet, pevná linka, mobil). Ušetříte si tím nejen čas, ale i dost peněz. Nejlevněji vyjde obsluhovat účet přes internet.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.