Lidovky.cz

Spoření a investice: s výnosem roste riziko

Ekonomika

  16:20
PRAHA - Dávno pryč jsou doby, kdy se úspory schovávaly do slamníku. V současné době trh nabízí různé možnosti, jak peníze uložit nebo investovat - ať už jste konzervativní střadatel, nebo dynamický investor, který se nebojí rizika. Základní poučka zní: chcete-li dosáhnout vyššího zhodnocení, musíte podstoupit vyšší riziko.

Banka v obchodním centru foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Příklad: termínovaný vklad je velmi bezpečný, je ale úročen nízko - okolo 1,5 %. Naproti tomu například v akciovém fondu můžete za rok vydělat třeba 40 %, ale také o celou investici přijít.

Než někam své peníze vložíte, vezměte v úvahu inflaci. Pokud je vyšší než sazba, kterou jsou peněžní zůstatky úročeny, reálná hodnota úspor klesá a my si za ně koupíme méně než v době, kdy jsme je investovali. Pojďme si nyní říct, jaké mají střadatelé možnosti.

Kolik vám co vynese
aneb Počítejte s inflací

NOMINÁLNÍ PRŮMĚRNÝ VÝNOS V ROCE 2006

běžný účet v bance: 0,3 %
termínovaný vklad: 1,5%
 stavební spoření (smlouvy uzavřené do 31. 12. 2003): 10 %
 stavební spoření (smlouvy uzavřené od 1. 1. 2004): 6 %
 penzijní připojištění: 7,6 % (údaj z roku 2005)
 podílové fondy peněžního trhu: 2%
 podílové smíšené fondy: 5%
 podílové akciové fondy: 10%
 pojištění se spořící složkou: 2 až 3%(výnos některých dynamických investičních pojistek může překročit i 10 %)

REÁLNÝ VÝNOS
Abychom zjistili, o kolik se naše peníze opravdu zhodnotí, musíme od nominálních procentních výnosů odečíst inflaci. V loňském roce přitom činila průměrná míra inflace 2,5 procenta. Letos by podle očekávání ekonomů měla dosáhnout podobné hodnoty. Když čísla porovnáte, zjistíte, že když necháte peníze ležet na běžném účtu nebo termínovaném vkladu, dojde vlastně k poklesu jejich hodnoty. Reálný výnos je totiž záporný.

Základem je běžný účet v bance. Kvůli nízkému úroku se na něm vyplatí držet jen částku nutnou k úhradě běžných potřeb. Na neočekávané výdaje si nechte rezervu, rozumná je ve výši trojnásobku měsíčních výdajů. Tu uložte do produktu, který vynáší víc než běžný účet a který zároveň umožňuje rychlý výběr peněz - třeba spořící účet s krátkou či nulovou výpovědní lhůtou.

Bankovní termínované vklady nyní prodělávají - úrok je totiž nižší než inflace. Pokud se bojíte rizika, dejte raději přednost stavebnímu spoření nebo penzijnímu připojištění. Na obě stát přispívá, proto můžete i díky dalším výhodám dosáhnout docela zajímavých výnosů. Ke stavebnímu spoření uzavřenému do konce roku 2003 stát dává 25 % ročních úspor (max. 4500 Kč). Na novou smlouvu dostanete 15 % ročních úložek (max. 3000 Kč). Když potřebujete spořit a zároveň se pojistit, nabízí se kapitálové či investiční životní pojištění. O nich více v dalších lekcích.

Peníze můžete také investovat, třeba do podílových fondů. Tam ale hrozí, že o prostředky přijdete. Čím rizikovější fond, tím déle je třeba v něm peníze nechat, aby se výkyvy vyrovnaly. Nejbezpečnější a zároveň nejméně výnosné jsou fondy peněžního trhu. Naopak nejvyšší výnos můžete dosáhnout v akciovém fondu. Tam ale také podstupujete nejvyšší riziko ztráty.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.