Lidovky.cz

Bydlení a finance 4: Nákup a prodej s realitkou

Ekonomika

  19:17
PRAHA - Pokud se laik rozhodne kupovat nebo prodávat nemovitost takzvaně na vlastní pěst, tedy bez právní nebo jiné odborné porady, je to jisté riziko. Opatrný musí být ovšem i ten, kdo chce obchod uzavřít přes realitní kancelář. Realitní činnost u nás totiž může na základě živnostenského oprávnění provozovat v podstatě každý. Zájemce nemusí splňovat žádné specifické požadavky.
Smlouva (ilustrační foto)

Smlouva (ilustrační foto) foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Nejlepší bude, když se při výběru realitní kanceláře budete řídit doporučením svých známých a přátel. Samo o sobě to ale nestačí. Důležité je samozřejmě i to, jak dlouho kancelář působí na trhu.

Mnohé napoví také vystupování pracovníků a prostředí kanceláře. Proto je dobré dát si první schůzku přímo na pracovišti daného makléře. Dnes už naprosto běžné kritérium je, že seriózní firmu reprezentují kvalitní internetové stránky.

Seriózní kancelář:

Vždy trvá na uzavření smlouvy – chrání tím všechny zúčastněné strany

Má vlastní právní oddělení nebo spolupracuje s advokátní kanceláří

Vyřídí veškeré náležitosti s katastrálním úřadem

Měla by být schopna spolupracovat při vyřizování úvěrů na nákup nemovitosti

Při stanovování ceny nemovitosti vychází z analýzy trhu, stavu nemovitosti a překážek při prodeji. Pokud klient s cenou nesouhlasí, makléř ho musí upozornit, že nepůjde o snadný prodej.

O solidnosti firmy napoví i výše provize, kterou si realitka účtuje. Přemrštěná, nebo naopak velmi nízká provize působí podezřele. Na druhou stranu ale nemusí nutně platit, že malá provize rovná se špatná realitní kancelář. Taková firma totiž může mít velké obraty, a tak si může dovolit pracovat s malými provizemi.

Naopak společnost, která něco prodá jednou za rok, chce z obchodu utržit co nejvíce, a tak nastavuje i vysokou provizi. U prodeje bytů by neměla přesahovat pět procent. V případě rodinného domu nebo vily by odměna neměla překročit tři procenta z celkové ceny nemovitosti.

Kvalitní realitní kancelář by měla mít i vlastní právní oddělení nebo by měla spolupracovat s některou advokátní kanceláří. Sama by měla také vyřídit veškeré náležitosti s katastrálním úřadem. Profesionální realitka by měla být schopna spolupracovat i při vyřizování úvěrů, které s nákupem nemovitosti souvisejí.

Buďte velmi opatrní v tom, jakou smlouvu s realitní kanceláří uzavřete. Měla by se nazývat smlouva o zprostředkování. Ve smlouvě by mělo být uvedeno, jakým způsobem bude kancelář nemovitost nabízet a jaká odměna jí za to bude náležet. Dále by v ní mělo být uvedeno, co se stane v případě, že realitní kancelář nebude pracovat tak, jak má. Pokud by totiž nebyl klient s kanceláří prokazatelně spokojen, měl by mít možnost od smlouvy odstoupit.

Smlouva s realitní kanceláří rozhodně nesmí obsahovat např. ustanovení, že je zákazník povinen podepsat smlouvu s kýmkoli, koho realitní kancelář přivede, a pokud tak neučiní, musí zaplatit pokutu ve výši provize.

Zodpovědná realitní kancelář prodávajícího do transakce nikdy netlačí! Kupujícímu by měl pracovník kanceláře předat kompletní informace o nemovitosti a informovat zájemce o majetkoprávních vztazích či o skutečnostech týkajících se uvolnění nemovitosti.

Následně se podepisuje rezervační smlouva nebo smlouva o smlouvě budoucí a kupující skládá kauci.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.