Lidovky.cz

Česko je energetický tygr

Ekonomika

  8:02
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Spotřeba elektřiny v Česku byla loni vůbec nejvyšší v historii. Vyplývá to z aktuální zprávy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o vývoji obchodu s elektřinou za minulý rok.
Elektřina - ilustrační foto.

Elektřina - ilustrační foto. foto: Michael SohnČTK

Zatímco v roce 1990 spotřebovali Češi včetně ztrát z přenosů 61,7 gigawatthodiny elektrického proudu, loni to už bylo téměř o 10 GWh více.

Zpráva úřadu zároveň potvrdila, že ačkoliv spotřeba elektřiny v Česku trvale roste, země zůstává v přepočtu na obyvatele vůbec největším vývozcem elektrické energie v Evropě. Z celkem 84,3 GWh vyrobených v českých elektrárnách skončila více než třetina, tedy 24 GWh, za hranicemi.

I když letos ještě nejsou k dispozici všechna srovnávací data z evropského trhu, před pěti lety Česko s podobnou bilancí exportu vyváželo hned po Francii nejvíce elektřiny v Evropě a v přepočtu na hlavu mu dokonce patřila první příčka. Ani letos se tato pozice Česka údajně nezmění.

„Zůstáváme jako země opravdu jedním z největších evropských vývozců elektrické energie a zůstaneme jím ještě minimálně několik let,“ řekl LN mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.
Úspěch českého energetického exportu však netěší každého.

Zatímco energetici si mnou ruce, ekologové poukazují na druhou stranu mince. „Vývoz je spojen s výrazně negativními dopady na životní prostředí, jako jsou emise, těžba uhlí a devastace krajiny a v případě jaderných elektráren i tuny vyhořelého paliva,“ řekl LN Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Na jednu stranu podle něj stát uvažuje o zbourání dalších vesnic kvůli uhelné těžbě a varuje před nedostatkem energetických surovin, na druhou stranu svoji energetickou politiku paradoxně zaměřuje na export.

Dnešní výrazný nadbytek energetických kapacit v Česku spojený s přebytkem výroby potvrzuje i Kříž. Odmítá ale, že by za tímto nadbytkem stála expanzivní politika společnosti ČEZ.

„My jsme se spuštěním Temelína splnili svůj slib, že zároveň utlumíme odpovídající výkon v uhelných elektrárnách,“ tvrdí Kříž.

Stát podle něj však v devadesátých letech udělil licence dalším výrobcům, kteří postavili nové nebo zmodernizovali staré uhelné zdroje. Tato investice se v době, kdy Evropa zažívá enormní hlad po elektřině a její cena letí nahoru, bohatě vyplácí. A to i státní pokladně. Podle ekologů si pak ale stát nesmí stěžovat, že hrozí nedostatek uhlí a že se musí kvůli energetické soběstačnosti země otevírat nové doly.

„Scénáře o rostoucí spotřebě elektřiny vyšly takřka přesně. To, co nevyšlo, byl odhad na straně elektráren. Tedy kolik se jich postaví nových,“ uvedl Kříž. Ještě několik let tak podle něj zůstane Česko evropským energetickým „tygrem“.

„Objem vývozu se ale přece jen snižuje. Navíc v době plánované modernizace našich uhelných elektráren, třeba Tušimic, nebudou tyto zdroje vyrábět, a celkový objem výroby v Česku proto poklesne,“ tvrdí Kříž.

Loni se z Česka vyvezlo 24 tisíc GWh, tedy více než dvojnásobek dovozu. Tento rozdíl řadí Česko dokonce k největším světovým vývozcům elektřiny. Podle loňských údajů Mezinárodní energetické agentury zaujímala Česká republika v oblasti exportu elektrické energie šesté místo na světě.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.