Lidovky.cz

Návrhy unie jsou nepřijatelné

Ekonomika

  11:32
Praha - Ministru průmyslu a obchodu Martinu Římanovi se nelíbí plány Evropské komise na změny v energetice. Ty jsou tématem zítřejšího zasedání Rady ministrů EU.

Martin Říman foto: Hynek Glos, Lidové noviny

 LN Jaký bude váš postoj k plánu unie na liberalizaci trhu s energií?

 Nepředpokládám, že by se kolem toho strhla nějaká velká diskuse. Protože pokud vím, tak s tím členské země nesouhlasí.

LN Můžete tedy říct, jaká bude vaše pozice?

 My chceme zachovat stávající stav.

LN Proč jste proti snaze o liberalizaci?

 Já osobně to nepovažuji za liberalizaci. Jestliže někdo někomu něco nařizuje, není to liberalizace, ale regulace. Je třeba nazývat věci pravými jmény. Liberalizace se nedosahuje tím, že se někomu přikáže změnit vlastnické poměry.

LN Existují nějaké konkrétní námitky?

 Například argument Německa spočívá v tom, že noví vlastníci by se rekrutovali z neodhadnutelných kruhů. Tím by evropská energetická závislost mohla ještě vzrůst.

LN Předpokládáte tedy, že při štěpení společností by zájem a peníze měli především současní giganti, jako je Gazprom?

 Ano, to je tím míněno.

LN Není to ale tak, že už dnes Česká republika nemá vůbec žádnou kontrolu nad RWE, a tedy nad trhem s plynem?

 To ano, já jsem mluvil o názoru Německa a dalších. Nás se tento problém přímo netýká.

LN Nebyl by tedy plán unie výhodný? Stát by se pak mohl ucházet o některé části rozdělených firem a mohl by získat lepší kontrolu nad trhem s energií.

 Že bychom takovouto cestou nacionalizovali část energetiky, to je poněkud bláznivá myšlenka. To je metoda znárodnění.

LN Současný stav je tedy vyhovující?

 Privatizace Transgasu od počátku nebyla zrovna geniální nápad Zemanovy vlády. Podle výpočtů, které jsme si nechali udělat, je ale Česká republika, co se týče primárních zdrojů, ze dvou třetin energeticky nezávislá. Naším cílem je nyní zachovat tento stav.

LN Které členské státy sdílejí tento názor?

 Podle mých informací mají s návrhem problém ti největší hráči.

LN To znamená mimo jiné Francie a Německo?

 Přesně tak.

LN Jaký je váš osobní názor na potřebu liberalizace trhu s energií?

 Taková liberalizace, kterou produkuje Evropská komise, prostě nefunguje a nemůže fungovat. Protože to žádná liberalizace není.

LN Je ale změna potřebná?

 Samozřejmě změna by potřeba byla, protože trh s energiemi moc nefunguje. Ale nemůžeme jít cestou nařizování shora, je třeba liberalizovat stranu nabídky. Umožnit, aby vůbec nové zdroje mohly být budovány. Aby šlo o efektivní a návratné investice, aby investoři mohli plánovat a nebyli konfrontováni s neustálými změnami regulace.

LN Jak se postavíte k návrhu Evropské komise na zvýšení průměrného podílu obnovitelných zdrojů v celé unii na 20 procent?

 To je asi věc, kolem které bude největší debata. Česká republika bude prosazovat, aby ten cíl 20 procent nebyl závazný pro všechny členské země.

LN Takže jedna společná hodnota je pro vás nepřijatelná?

 Už dnes máme závazek na osm procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ten je platný a ten se budeme snažit splnit. Ale případných 20 procent primárních zdrojů energie z obnovitelných zdrojů je pro Českou republiku fyzicky nemožných. Stejná hodnota pro všechny státy by nebyla přijatelná.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.