Lidovky.cz

Jak se válčí o původ masa

Ekonomika

  11:21
PRAHA - Neshody mezi českými zemědělci a obchodním řetězcem Interspar neustávají. Agrární komora (AK) kritizuje záměr Intersparu dovážet maso ze sousedního Rakouska. Společnost provozující v tuzemsku dvacet čtyři hypermarketů ale tvrdí, že až devadesát procent masa pochází z českého chovu.

maso foto: Jan ZátorskýLidové noviny

Prezident AK Jan Veleba toto číslo zpochybňuje. „Česká republika je tradičně vývozcem zástavového skotu, o který je v zahraničí velký zájem, Dlouhodobě se vyváží především do Itálie a Německa. Do Rakouska je to minimum,“ říká Veleba. Zástavový skot je přitom mladý hovězí dobytek o váze do 250 kilogramů, který se poté vykrmuje a po dosažení 600 kilogramů poráží a dále zpracovává. A právě zde si aktéři sporu vzájemně odporují.

„Jelikož nikdo z českých dodavatelů nám nebyl schopen garantovat kvalitu a množství masa, vybrali jsme rakouského zpracovatele, který naše podmínky splňuje,“ konstatuje mediální zástupce Intersparu Jan Vávra.

„To je laciný argument. Naše maso je stejně kvalitní jako zahraniční. Problém je, že s českými zpracovateli nikdo nejednal,“ tvrdí ředitel Masny Planá Emil Kasper. To ale Vávra důrazně odmítá. „Naši nákupčí jednali se všemi významnými producenty masa v Česku i Evropské unii. Není naší chybou, že konkurz nevyhrála česká firma,“ dodává Vávra.

Veleba upozorňuje na další riziko. „Je dost pravděpodobné, že nejkvalitnější část masa, jako je kýta nebo svíčková, zůstane v Rakousku, a ta méně kvalitní jako plece a kližky se vrátí zpět na pulty českých prodejen,“ myslí si Veleba. Interspar ale Velebovo tvrzení považuje za absurdní. „Od rakouského dodavatele bereme veškerý sortiment zboží, od nejlevnějšího po nejdražší maso,“ uvádí Vávra.

Spor o české maso komentují také rakouská média
Protesty českých zemědělců zaujaly rakouské noviny Neues Volksblatt. Ty se v pátečním vydání pozastavují nad reakcí AK na záměr Intersparu, protože paradoxně protestuje proti dovozu vlastního masa.

Rakouská centrála Intersparu odmítá kritiku Agrární komory, že je tímto krokem ohroženo české zemědělství. „Českým zemědělcům ze zpracování jejich masa v Rakousku neplynou žádné nevýhody,“ řekla mluvčí rakouského Intersparu Nicole Berkmannová. Veleba ale namítá, že nelze doložit, že by maso z Intersparu skutečně pocházelo z českého chovu. „Při dovozu masa z ciziny není povinnost mít na etiketách uvedeno, jak je maso staré nebo odkud je,“ upozorňuje Veleba. Rakouský deník si všímá ještě jedné věci. V Rakousku se totiž balí a zpracovává maso i z dalších států střední a východní Evropy. Jako příklad uvádí cestu 40 krav z Litvy, které podnikatel nechal kamiony přepravit do rakouských jatek, kde byla zvířata poražena. Maso z nich se pak stejnou cestou vrátilo zpět do Litvy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.