Lidovky.cz

Obchodníky děsí masivní propad akcií

Ekonomika

  15:11
LONDÝN - Světové akcie v posledních dnech zažívají velkou krizi. Po propadu čínského trhu oznámily dnes rekordní pokles také americké akcie, naposledy reagovaly na situaci akcie v Evropě. Akcionáři přišli o všechny zisky, které získali od začátku roku.

Cena akcií klesá na celém světě. foto: AFP

Dnešní propad se očekával, protože v úterý večer se dostavila panika na americké trhy. Ty začaly oslabovat hned po otevření, ale asi hodinu před koncem obchodování všechny tři hlavní indexy během okamžiku zaznamenaly největší propad za několik let. Dow Jonesův index ztratil dokonce 500 bodů a zaznamenal nejhorší den od tragických událostí 11. září 2001.

"Jde zde prudký obrat v oceňování rizika," všiml si analytik investiční společnosti State Street Global Markets Michael O'Sullivan. Podle něj to je přesně ten případ, kdy něco zdánlivě bezvýznamného dá impulz ke změně vnímání rizika.

"V reálném světě je vždycky riziko. Záleží jen na tom, jak je oceníte. Ceny teď to riziko odrážejí lépe," doplnil.

Index Eurofirst 300 už v úterý klesl o 2,9 procenta, rovněž v reakci na vývoj v Číně. Tam se mimo jiné spekulovalo, že vláda chystá opatření, jak zamezit spekulativním transakcím a vyhnout se přehřátí trhu.

Čínské akcie klesl skoro o devět procent, ale dnes o čtyři procenta vzrostly. Bez zisku je po dnešním propadu i globální index Morgan Stanley, který v letošním roce několikrát vystoupil na rekord.

Strach z propadu akcií ještě nikdy nebyl větší, ukazuje index
Úterní propad akcií na světových trzích vylekal investory natolik, že strach z dalšího poklesu cen ještě nikdy nebyl větší. Ukazuje to alespoň index volatility (VIX), který z průběžných
dat vývoje opčních kontraktů na index S&P 500 sestavuje opční burza Chicago Board Options Exchange (CBOE).

Hodnota indexu VIX v úterý v jednu chvíli vzrostla až o 70 procent, v závěru ale byla vyšší o 64 procent a index se ustálil na 18,31 bodu. Indexu se mezi investory přezdívá indikátor strachu, protože odráží míru zajištění před dalším poklesem cen. Procentní nárůst byl největší za 17 let, co index existuje.

Právě růst indexu volatility by mohl být problémem. Na trhu je totiž nyní značný objem ryze spekulativních investic, které živí levné půjčky, převážně v japonských jenech, které je vzhledem k nízkým úrokovým sazbám možné vypůjčit velmi levně.

Před těmito transakcemi přitom nedávno varovala skupina G7, když upozornila, že spekulanti mohou utrpět značné ztráty.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.