Lidovky.cz

Rusko chce být IT velmoc

Ekonomika

  9:47
HANNOVER - Rusové přijeli na největší světový veletrh informačních a komunikačních technologií CeBIT jako partnerská země. Celkem je v Hannoveru 150 ruských firem, což ze země činí čtvrtého největšího vystavovatele na veletrhu. Spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou jej otevíral i ruský vicepremiér Sergej Naryškin.

Sergej Naryškin, ruský vicepremiér a kancéřka Angela Merkelová při zahájení veletrhu. foto: AFP

Ruský trh s produkty informačních a komunikačních technologií vzrostl podle oficiálních statistik v roce 2006 o přibližně třicet procent, což z něj dělá nejrychleji rostoucí odvětví v zemi. Celkový obrat činil skoro 44 miliard dolarů (asi 920 miliard korun). Rusko se tak podle Naryškina chce především zbavit své nálepky vývozce surovin a hrát stále důležitější roli i v odvětví IT.

Export ruských firem v sektoru informačních technologií vzrostl loni oproti roku 2005 skoro na dvojnásobek na 1,8 miliardy dolarů. Ruské IT společnosti investují i do zahraničí. „Z domácích společností se v Rusku stávají mezinárodní hráči a globální firmy. V rámci mateřských společností vzrůstá i význam poboček evropských společností, které zde působí,“ řekl LN James Walton, analytik firmy Deloitte.

Například holding Sitronics, který má významnou pozici hlavně v zemích bývalého Sovětského svazu a ve východní Evropě, je od roku 2004 majoritním vlastníkem české firmy Strom telecom. Mezi jeho zákazníky patří především velcí operátoři ve střední a východní Evropě, celosvětově obsluhují zařízení telekomunikační divize holdingu přes 65 milionů uživatelů.

Nejsme Čína nebo Indie
„Levně vyrábět nebo pracovat na jednoduchých činnostech je dnes doména Číny a Indie. V další vlně budou chtít společnosti přemístit do zahraničí i složité obchodních procesy a Rusko je a bude jejich cílem,“ řekl LN na CeBITu Oleg Bjachov, ředitel odboru informační společnosti ruského ministerstva informačních technologií.

Takto funguje například firma Progresstech, která rovněž vystavovala v Hannoveru. Zabývá se konzultacemi pro výrobce letadel a mezi její klienty patří například americký Boeing. Firma odvedla podle svých představitelů asi třicet procent práce na designu křídla pro nový Boeing 787.

Jiným způsobem své zákazníky oslovuje další ruský vystavovatel, studio Art. Lebedev. Před rokem oznámilo práci na speciální klávesnici s malými displeji místo kláves. Uživatelé by si tak mohli sami zvolit, co se bude na klávesnici zobrazovat - jestli běžné písmeno, funkce v programu, který používají, či cokoli jiného. První nákresy vyvolaly na internetu obrovský ohlas. „Klávesnice bude v prodeji na podzim tohoto roku,“ řekl majitel studia Artem Lebeděv.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.