Lidovky.cz

Svatby jsou dobrý byznys

Ekonomika

  7:41
PRAHA - Sňatků přibývá, mnou si spokojeně ruce prodejci svatebních šatů. V loňském roce počet svateb podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl oproti roku 2005 o zhruba tisíc na necelých padesát tři tisíc.
svatba - ilustrační foto

svatba - ilustrační foto foto: Reprofoto

„Nárůst není nijak markantní, přesto se zde projevuje vysoká porodnost silných ročníků ze sedmdesátých let, které po narození dítěte stále častěji vstupují do manželství,“ uvedl mluvčí ČSÚ Ladislav Pištora. Podobný názor zastávají sami obchodníci. „Češky a Češi se přestali bát svateb,“ potvrzuje Věra Hrušková z pražského salonu rosyGarbo.

Nabídka obchodů se svatebním zbožím

prodej a půjčení svatebních šatů
prodej společenských šatů
prodej pánských obleků
prodej doplňků: boty, kabelky, spodní prádlo, bižuterie, vlasové doplňky
prodej doplňků pro pány: košile, kravaty, manžetové knoflíky

Prodej služeb:
- svatebních oznámení
- snubních prstenů
- svatebních kytic
- pronájem limuzín

Ve většině prodejen a půjčoven se svatebními šaty se proto letos očekávají rekordní tržby.
„Myslím, že tento rok bude mimořádně úspěšný pro všechny salony bez výjimky. Letos má velký vliv i magické datum 7. 7. 2007, kdy se bere mnoho párů. Obsazené je už například i datum 27. 7. 2007,“ informuje Dana Nehybová, spolumajitelka svatebního salonu Romantica z Hranic.

V Česku také vzrůstá zájem o luxusní svatební šaty, za které jsou zájemkyně ochotny utratit statisíce korun. „Stále se ale spíše jedná o cizince,“ tvrdí Rico Denhard, jednatel obchodu se svatebními šaty Kleinod. Bohatí Češi si totiž častou jedou vybírat šaty do zahraničí. „Mnozí jezdí do vyhlášených módních center, jako je Paříž nebo Milán,“ říká majitelka pražského salonu Adina Marie Nováková.

Zájem o luxusní modely svatebních šatů stoupá rovněž díky internetu, kde si nevěsty značkové šaty vyhledávají. „Pokud je nějaký model zaujme, chtějí jej a na cenu šatů už tak nehledí,“ říká Blanka Kaksová ze Svatebního centra CAXA z Velkého Týnce.

V tuzemsku je tradicí svatební šaty si půjčit. „Více než osmdesát procent zákaznic si šaty vypůjčí, je to pro ně samozřejmě finančně výhodnější,“ konstatuje Petra Hanušová z pražského Andělského svatebního studia.

„Velkou roli hraje tradice. Podobně si šaty nekupují, ale půjčují lidé na Slovensku, v Chorvatsku nebo Irsku,“ dodává Nováková. „Zatímco Češi v průměru do šatů investují sedm až třicet tisíc korun, v silně věřících katolických zemích jako Itálie nebo Polsko je to padesát tisíc,“ uvádí Kaksová. Co se týká modelů šatů, jsou české nevěsty stále konzervativní.
Prodejny a půjčovny svatebních šatů se shodují, že extravaganci vyžaduje asi deset procent zákaznic. „Salony ani nemají velký zájem velké extravagance kupovat, protože se jim investované peníze většinou nevrátí,“ doplňuje Nehybová.

Přesto zájem o extravagantní svatební šaty roste. „Někdy mají nevěsty velmi speciální přání, často nereálná. Například jedna nevěsta chtěla, aby ve svatebních šatech nevypadala těhotná, byla přitom už v osmém měsíci,“ informuje Blanka Dorrell, jednatelka pražského salonu White Leaf Boutique.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.