Lidovky.cz

Kancelář zdarma? V Číně ano

Ekonomika

  7:46
ČCHENG-TU - Vláda čínské provincie S-čchuan se rozhodla přilákat firmy z Evropy netradičním způsobem. V přepočtu za stovky milionů korun postavila v metropoli Čcheng-tu obří administrativní centrum, takzvaný podnikatelský inkubátor.

Poptávka po nemovitostech v Číně roste. foto: AFP

Projekt slibuje na tři až šest měsíců kompletní kancelářské zázemí zdarma pro zahraniční firmy mířící na čínský trh. Podniky tak nemusejí platit pronájem kanceláře, telefon, fax a další služby.

Projekt financovala Evropská unie a zatím ho využívají například firmy z Portugalska nebo Velké Británie.

Nyní ale mohou inkubátoru využít i české podniky. Dohodl se na tom náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa se zástupci čínské provincie S-čchuan.

„Těšíme se na spolupráci s ještě větším množstvím českých partnerů nejen v oblasti obchodu a investic,“ prohlásil místopředseda vlády provincie S-čchuan Juan Siao-sing.

Zaměření firmy pro využití inkubátoru nehraje roli. „Očekáváme, že první česká firma by mohla přijít už do konce tohoto roku,“ uvedl Tlapa. České firmy takovou možnost vítají. „Určitě jde o velmi zajímavou nabídku, zejména pro ty společnosti, které jsou už v druhém stadiu námluv s místními firmami,“ uvedl Radek Mazáč, obchodní a finanční ředitel společnosti Královopolská Ria, která nyní v Číně hledá potenciální zákazníky. Námluvy mezi českými podniky a čínskou provincií S-čchuan vyplývají z koncepce čínské vlády. Ta totiž nyní hodlá podporovat masivní rozvoj regionu, který je z hlediska zahraničních investorů pole neorané, tvrdí analytici.
Doposud se totiž firmy zajímaly spíše o východní části Číny a západ, který provincie reprezentuje, zůstával v pozadí. Vláda provincie hodlá v příštích letech zachovat dvojciferný ekonomický růst.

Zájem o Čínu ze strany českých exportérů prudce roste. Dokazují to i data Českého statistického úřadu. Zatímco v roce 2005 se do Čínské lidové republiky vyvezlo z Česka zboží v celkové hodnotě sedmi a půl miliardy korun, loni už tento objem činil téměř devět miliard korun.

Navíc podle informací Ministerstva průmyslu a obchodu je objem českého exportu ještě mnohem vyšší. České statistiky totiž nezahrnují reexporty, tedy vývoz z Česka do Číny přes třetí země.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.