Lidovky.cz

Cenu proudu provází chaos

Ekonomika

  7:21
PRAHA - Rozruch, který vyvolalo oznámení nově zakládané pražské energetické burzy o budoucí fixní ceně elektřiny, může být planým poplachem. Podle původních zpráv se za pevnou cenu 50,42 eur za megawatthodinu mělo na burze obchodovat první rok.

Elektřina, žárovka, elektrický proud

Zvěsti o fixní ceně zamotaly hlavu i Evropské komisi, která se rozhodla stanovení ceny prošetřit. Ferran Tarradellas Espuny, mluvčí eurokomisaře pro energetiku Andrise Pielbalgse řekl Hospodářským novinám, že záleží na důvodu, který ke stanovení fixní ceny vedl.

Podle generálního sekretáře burzy Petra Koblice se jednalo o unáhlená prohlášení. „Jsem přesvědčen, že ze strany Evropské komise šlo pouze o reakci na základě neúplných informací a po prostudování celé dokumentace bude vše jasné.“

Zároveň dodal, že došlo ke špatnému vyložení pojmu. „Ve skutečnosti je cena zafixována pouze u jedné části produktu, a to pouze po dobu jednoho měsíce.
Poté bude produkt rozdělen na dvě standardní emise, které budou volně obchodovány bez jakýchkoliv fixací,“ vysvětluje Koblic.

Počáteční stanovení ceny elektřiny má podle něho zamezit možným cenovým výkyvům směrem nahoru, ze kterých mají domácí spotřebitelé obavy. Odborníci se ale shodují, že i minimální fixace ceny není dobrá cesta, jak vyřešit rostoucí cenu proudu. „Je to taková hysterická obrana, aby poté veřejnost neříkala, že za zdražování elektřiny může energetická burza,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Počáteční stanovení ceny ale obhajuje ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. „Obchodování s elektřinou na burze je v počátcích. Je potřeba nastavit určité cenové mantinely,“ konstatoval Říman.

Šéf Antimonopolního úřadu Martin Pecina LN potvrdil, že měl s pochopením tohoto termínu také problémy. „Jde o technickou věc, která je komplikovaná, a chápu, že mohlo dojít k špatnému vyložení pojmu,“ řekl Pecina. Podle něho by měla být stanovena jednotná cena bez dělení na další složky.

Zdražování elektřiny se ale České republice nevyhne. „První měsíc možná cena vydrží na 50,4 eur za kilowatthodinu, k dorovnání německé ceny, která je kolem 56 eur, stejně brzy dojde,“ potvrzuje Procházka.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.