Lidovky.cz

Výuční list lze získat i bez školy

Ekonomika

  11:18
PRAHA - Pan Miloš se učil soustružníkem, školu ale nedokončil. Začal pracovat ve stavební firmě, kde se postupně naučil zednické práce od těch nejjednodušších až po obkladačské. Platil za velmi kvalitního pracovníka. Poté se přestěhoval do jiného města, kde ho ale jako zedníka bez výučního listu neznali a nechtěli nikde přijmout...

Dělník. foto: Reprofoto

Právě pro něj Národní ústav odborného vzdělávání (NÚOV) připravil speciální dílčí kvalifikaci, díky níž může dostat certifikát opravňující ho vykonávat zednické práce. „Od druhé poloviny srpna by se lidé, kteří dělají něco jiného, než čemu se původně vyučili, mohli do našich kvalifikací hlásit,“ řekl LN Jiří Střádal, manažer Národní soustavy kvalifikací NÚOV.

Podle Střádala bude poté zájemci přiřazen autorizovaný konzultant, který mu pomůže zjistit, jak na tom se svými dovednostmi a znalostmi ve skutečnosti je a zda by si své vzdělání neměl ještě doplnit. „Pak bude následovat přezkoušení před komisí, kde tento člověk dostane praktické úkoly vztahující se k jeho profesi,“ dodává Střádal.

Více certifikátů může vést k získání výučního listu
Pokud zájemce u zkoušky uspěje, dostane příslušný certifikát a může dál rozvíjet uplatnění ve svém novém povolání. „Navíc, pokud člověk tímto způsobem získá například pět dílčích kvalifikací, může u příslušné školy nebo učiliště složit zkoušku a získat výuční list,“ informuje Střádal.

Možnost získat nové certifikáty, které mohou vést k výučnímu listu, si pochvalují rovněž úřady práce. „V Moravskoslezském kraji má celá čtvrtina lidí pouze základní vzdělání. Mnoho z nich sice disponuje praxí v určitém oboru, jelikož ale nevlastní žádné ověřené potvrzení, dostávají menší mzdu,“ řekla LN Svatava Baďurová, mluvčí Úřadu práce v Ostravě.

Novinku na trhu práce a vzdělávacích kurzů podporují také zaměstnavatelé. „Výhodou je, že tyto certifikáty zprůhlední kvalifikace a my jako zaměstnavatelé nebudeme mít problém takového člověka přijmout do práce,“ říká viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Somr. Navíc budou certifikáty platit také v ostatních státech Evropské unie.

Ministerstvo školství jako jeden z garantů projektu by mělo příští týden schválit prvních třicet pět dílčích kvalifikací z oblasti potravinářství, gastronomie a hotelnictví. „Už nyní máme zpracované další zhruba tři stovky kvalifikací, které se týkají například stavebních prací, zemědělství nebo polygrafie,“ uvádí Střádal.

Podle Baďurové mohou dílčí kvalifikace více motivovat lidi pracovat. S tím souhlasí také Somr. „Člověk si díky získanému certifikátu může vybudovat druhou kariéru, což je v dnešní době dobrá volba, jak zlepšit svou pozici na pracovním trhu.“
Certifikáty ale nejsou zadarmo. Jejich cena by se měla pohybovat v rozmezí dvou až šesti tisíc korun. „Bude záležet, o jakou profesi půjde, kolik bude mít zájemce školitelů,“ dodal Střádal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.