Lidovky.cz

Setuza začne opět vyrábět

Ekonomika

  14:04
ÚSTÍ NAD LABEM - Ústecká Setuza obnovuje výrobu poté, co jí firma Energy Ústí nad Labem zastavila dodávku páry. Společnost musela ve čtvrtek přerušit provoz kvůli nesplaceným dluhům. Setuza tvrdí, že svůj dluh platila.

Celkový pohled na nový provoz na výrobu biosložky do nafty, který byl 28. srpna slavnostně otevřen v areálu akciové společnosti Setuza v Ústí nad Labem. Největší provoz v Česku ročně vyprodukuje 100.000 tun metylesteru řepky olejné. foto: Libor ZavoralČTK

Firmě Energy dluží zhruba 100 milionů korun. Podle mluvčí Marie Logrové dnes zůstala část zaměstnanců společnosti doma, ale jejich vedoucí jsou s nimi údajně ve spojení. Výrobu proto nebude problém obnovit.

Setuza údajně vedla i jednání s teplárnou Dalkia, která dodává teplo do velké část Ústí nad Labem. Mluvčí teplárny Milan Wagner dnes odmítl tato jednání potvrdit či vyvrátit a nechtěl situaci nijak komentovat.

Setuza se s nedostatkem peněz potýká již delší dobu. Letos v červenci valná hromada rozhodla, že firma prodá budovy, stroje a další zařízení za více než 2,4 miliardy korun, aby získala peníze na plnění dlouhodobých závazků a svůj rozvoj. Budovy si pak Setuza pronajme a stroje koupí zpět na leasing.

Firma loni hospodařila se ztrátou 802 milionů korun. Je to více než v roce 2005, kdy hospodaření společnosti skončilo ztrátou 84,8 milionu korun. Na špatném hospodářském výsledku se podle Setuzy projevila především exekuce. V té byla na návrh Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu od půli loňského listopadu, a to kvůli pohledávce státu překračující čtyři miliardy korun. Narovnání, které se stát rozhodl přijmout, nabídli
vlastníci Setuzy.

Podle červnové dohody fond za pohledávku dostal 1,01 miliardy korun. Dalších 100 milionů korun obdržel jako doplatek za dřívější převod části akcií Setuzy, které musel prodat na základě utajené smlouvy firmě Český olej.

Většinovým akcionářem Setuzy je společnost Český olej, která drží 90,7 procenta akcií firmy. Firmu Český olej vlastní společnost Campaspol Holding, jejímiž vlastníky jsou Via Chem Group, německá Campa-Biodiesel a PPF Investments.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.