Lidovky.cz

Zálohy na plast? Cesta zpět

Ekonomika

  8:16
PRAHA - Ministerstvo životního prostředí nehodlá ustoupit od záměru zálohovat plastové lahve, přestože v sousedním Německu se po zhruba čtyřech letech od jeho zavedení začíná mluvit o nefunkčnosti tohoto systému a nevoli vzbuzuje i u domácích výrobců nealkoholických nápojů.

PET lahve - ilustrační foto. foto: Mevatec

„Zálohový systém by měl vstoupit v platnost asi od ledna 2010,“ informoval Daniel Vondrouš z ministerstva životního prostředí.

Výrobcům nealkoholických nápojů se ale zálohování lahví nelíbí. Podle nich je to cesta zpět. „Česko dnes recykluje padesát čtyři procent obalů, což jej řadí na druhé místo v Evropě. Až za námi zůstalo v třídění tradičně úspěšné Rakousko, které recykluje pouze třicet tři procent,“ řekl LN Milan Luzum, ředitel pro vnější vztahy společnosti Coca-Cola Beverages ČR.

Vondrouš oponuje, že v současnosti zhruba třicet tisíc tun PET lahví přesto končí na skládkách nebo ve spalovnách.

A to by se mělo změnit. Žluté kontejnery, do kterých se plasty vhazují, jsou průměrně od domácností vzdálené méně než sto čtyřicet metrů. Pokud budou muset lidé nosit tyto láhve zpět do obchodů, prodlouží si vzdálenost o několik set metrů. Zálohový systém se tak podle Luzuma stane pro zákazníky méně přátelský. Coca-Cola navíc v Česku podobný systém zavedla už v polovině devadesátých let, Češi jej ale nepřijali a odmítali plastové láhve nosit zpět do obchodů. Obchodní tiskárna Kolín (OTK), která drží licenci na výrobu zálohovaných lahví, si ale na nedostatek zákazníků nestěžuje. „Sledujeme neustálý nárůst poptávky, a to jak od německých producentů, tak i od českých společností, snažících se zvýšit svůj export,“ informoval LN Tomáš Svatoň, výkonný ředitel OTK.

Proti zálohování je i PepsiCola. Její marketingový ředitel Petr Mlateček argumentuje poklesem podílu zálohovaných PET lahví na německém trhu. Podle Vondrouše se ale míra recyklace nápojových obalů v Německu za rok působení zálohového systému vyšplhala na devadesát pět procent, což je zhruba dvojnásobek oproti České republice.

Většina výrobců ale tvrdí, že zálohování PET lahví přinese pouze zdražení ceny nápojů. „Zavedení zálohového systému totiž bude možné jen s náklady v řádu několika miliard korun,“ dodal Luzum.

Vondrouš ale namítá, že například ve Spojených státech po zavedení zálohování obalů k významnému zvýšení cen nápojů nedošlo. „Ani ve Švédsku, jehož systém považujeme za nejvhodnější, nedošlo k žádnému nárůstu cen,“ dodal Vondrouš.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.