Lidovky.cz

ČSÚ: Češi berou na hodinu 109 korun

Ekonomika

  16:19
PRAHA - Češi loni brali průměrnou hodinovou mzdu 109 korun, což byla po Kypru a Slovinsku třetí nejvyšší částka v rámci zemí, které přistoupily do EU od roku 2004. Kypřané našli na výplatní pásce v průměru 334 korun za hodinu, Slovinci 178 korun. Nejnižší úroveň v rámci celé EU, 30 korun, vykázalo Bulharsko, nejvyšších 619 Kč na hodinu naopak pobírali Dánové. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnil Český statistický úřad.

Peníze, reformy foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Pokud si chce ČR udržet konkurenceschopnost na evropském trhu práce, nestačí tak podle statistiků pouze levná pracovní síla, protože v rámci unie existují již i pracovníci výrazně levnější. Podle analýzy je třeba více investovat do kvalifikace - pomaturitního vzdělávání, v němž Česko zaostává, a do výuky jazyků. Například podíl vysokoškoláků je podle ČSÚ v tuzemsku jeden z nejnižších v EU.

Za západní Evropou domácí průměrná hodinová mzda stále výrazně zaostává, ale postupně se tamní úrovni přibližuje, a to vzhledem k rychlejšímu nominálnímu i reálnému nárůstu a zpevňování domácí měny vůči euru. Nominálně český zaměstnanec za hodinu loni pobíral v průměru o 52 procent víc než v roce 2000, reálně, tedy po očištění od růstu cen, o 35 procent víc.

V eurech jsou ale vzhledem k posilování domácí měny nárůsty výraznější. Reálně Čech v přepočtu na evropskou měnu loni dostal za hodinu zaplaceno zhruba o dvě třetiny více než před sedmi lety.

V sousedním Německu za uplynulých sedm let průměrná hodinová mzda v eurech nominálně stoupla o 12 procent, reálně o šest procent. V roce 2000 tak byla v Česku průměrná hodinová mzda na úrovni 14 procent německé, v roce 2006 to již bylo 23 procent.

Průměrná hrubá mzda v ČR v roce 2006 loni činila 20.207 korun. Podle statistiků se ale zvětšuje rozdílnost mezd a dvě třetiny obyvatel jsou pod průměrem. Značné rozdíly jsou pak mezi odvětvími, kdy nejvyšší, téměř dvojnásobné, úrovně proti průměru dosahuje mzda ve finančním zprostředkování, naopak hluboce podprůměrné jsou po stránce výdělku například ubytování a stravování a ostatní veřejné, sociální a osobní služby. Prohlubuje se také rozdíl mezi Prahou a okolím a ostatními kraji.
Muži jsou lépe placeni než ženy, jejichž průměrná mzda se dlouhodobě pohybuje na třech čtvrtinách příjmu mužského.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.