Lidovky.cz

ČR si podnikatele nehýčká

Ekonomika

  8:19
PRAHA - Pokud Česká republika nezjednoduší daňový systém a nepřistoupí k reformě soudnictví, bude její atraktivita pro podnikatele dále klesat. Vyplývá to ze včerejší zprávy Světové banky a Mezinárodní finanční korporace, která hodnotila podmínky pro zahájení, fungování a eventuální uzavření podnikání v 178 zemích světa.

podnikatel foto: Alžběta JungrováLidové noviny

Česká republika se v celkovém hodnocení umístila na 56. místě, o čtyři příčky hůře než loni. Sousední Slovensko si naopak o čtyři stupně polepšilo a poskočilo na 32. místo. Polsko se posunulo o jednu příčku vpřed na 74. místo a poslední země visegrádské čtyřky, Maďarsko, poskočilo o 21 stupňů na 45 místo.

První pozici země poskytující nejlepší podmínky pro založení společnosti obhájil z loňska Singapur. „Zájemci o podnikání používají takovéto žebříčky jako jedno z prvních vodítek při rozhodování o vstupu do jednotlivých zemí,“ řekl analytik společnosti Patria Finance David Marek.

Studie se zaměřila na deset oblastí, které tvůrci žebříčku považují za důležité pro podnikání v dané zemi. Za největší překážky pro podnikatele působící v Česku studie označila pomalu pracující soudy a komplikované daňové zákony.

„Jsou to oprávněné výtky a zaznívají již dlouho. Bohužel kroky směřující k jejich odstranění jsou minimální,“ řekl Marek. Podle něj se nedá očekávat, že by se v dohledné době výrazně zjednodušil daňový systém.

„Daňovou reformu máme v podstatě za sebou a moc se toho nezlepšilo,“ řekl Marek. Ani druhý, respektive třetí krok reformy veřejných financí nepočítá se zjednodušením daňových předpisů a s tím spojenou byrokracií.

I když se v počtu zákonných plateb drží Česká republika ve středu mezi členskými zeměmi Evropské unie právě kvůli komplikovanému systému daňových odvodů, stráví podniky na platbách daně dvakrát více času.

Další slabinou České republiky je nedostatečná ochrana investorů, pomalá justice a například vyhlášení konkurzu firmy. Od vyhlášení úpadku firmy do její úplné likvidace v Česku uplyne v průměru 6,5 let zatímco průměr zemí OECD je pouze 1,3 let.

„Bez reformy českého soudnictví se Česká republika v takovýchto žebříčcích neposune kupředu,“ řekl Marek.

Přestože podle tvůrců studie je vidět největší pokrok a návratnost investice v zemích, kde probíhají reformy. České republice k lepšímu umístění nepomohl ani reformovaný zákoník práce, změny ve stavebním zákoně a změny nároků potřebných k zřízení nové společnosti. Pozitivně naopak studie hodnotila zkrácení počtu dnů na založení firmy z 24 na 17.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.