Lidovky.cz

Každá čtvrtá česká firma chce odejít

Ekonomika

  11:49
PRAHA - Čtvrtina českých společností zvažuje přesun svého sídla do zahraničí. Vedou je k tomu zejména daňové důvody. Firmy jsou však nespokojené i s nepřehledností a nesrozumitelností zákonů nebo špatnou vymahatelností práva.

Manažerka - ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Výsledky vyplývají ze společného průzkumu Asociace malých a
středních podniků a živnostníků a Podnikatelského inkubátoru při VŠE v Praze.

O výsledcích zářijového průzkumu mezi 290 podnikateli a firmami informoval Podnikatelský inkubátor. "Přes 80 procent firem považuje daně v Česku za vysoké a statistiky jim dávají za pravdu," uvedl ředitel inkubátoru Miroslav Křížek s tím, že podle poslední zprávy Eurostatu je sazba daně z příjmů v ČR nejvyšší ze všech nových členů Evropské unie.

Českou legislativu považuje za nepřehlednou 92 procent  respondentů a 85 procent jí nerozumí. Za vůbec neproblematičtější oblast má 35 procent dotázaných právě daně, takřka pětina hodnotí jako nejvíce problematickou oblast pracovního práva a 15 procent občanskoprávní oblast.

Nepřehledné zákony

Z jednotlivých zákonů je podle podnikatelů a společností nejvíce problémový zákon o daních z příjmů (36 procent), zákoník práce (22 procent) a obchodní zákoník (14 procent). Celých 93 procent dotázaných je nespokojeno s vymahatelností práva.


"Množství legislativy spojené s podnikáním je enormní a značně nepřehledné, podnikatelům často nezbývá nic jiného, než se řídit zdravým selským rozumem a čekat, co odhalí kontrola," poukázala generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků Eva Svobodová.

Spory komplikují podnikatelům život
Zdlouhavost rozhodnutí i těch nejjednodušších soudních sporů pak podle Svobodové ve svých důsledcích zapříčiňuje mnohdy i druhotnou platební neschopnost malých a středních podnikatelů, jejímž důsledkem jsou vyhlášené úpadky, respektive minimálně dočasná nemožnost pokračování v podnikatelské činnosti. "Stát se zároveň za chybná rozhodnutí svých zaměstnanců neomlouvá, nepostihuje je a ani neodškodňuje postiženého podnikatele,
protože mu to žádný zákon neukládá," upozornila.

Někteří podnikatelé věří, že se situace v blízké době změní. Od chystaných legislativních změn v oblasti daní například očekává 32 procent respondentů zlepšení. Téměř polovina firem si však myslí, že půjde jen o nevýznamné změny. Zhoršení pak očekává 19 procent dotázaných. Větší skepsi cítí firmy k chystaným reformám jako celku. Zlepšení od nich očekává jen 21 procent respondentů, 27 procent se bojí zhoršení. Okolo 47 procent dotázaných si myslí, že se situace po reformách výrazně nezmění.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.