Lidovky.cz

Splátky se mohou prodražit

Ekonomika

  7:20
PRAHA - V současné době se úrokové sazby v ČR pohybují na hranici historického minima. V očekávání jejich výrazného růstu některé banky začínají nabízet delší fixaci sazeb. Podle analytiků by se však fixace delší než 5 let nemusela vyplatit.

Peníze, reformy foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Například Hypoteční banka začala od počátku listopadu nabízet fixaci úrokové sazby na 20, 25 a 30 let. „Vyšli jsme vstříc klientům v době, kdy se očekává další růst úrokových sazeb,“ řekl Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky. Podle něj je dlouhá fixace výhodná pro lidi, kteří si chtějí nadlouho dopředu naplánovat rodinný rozpočet.

Česká spořitelna nabízí nejdelší dobu fixace na 20 let a zatím neplánuje prodloužení. Víceletá fixace úrokové sazby nabízí podle zástupce ředitele úseku pro hypoteční bankovnictví Pavla Kühna příležitost zajistit si výhodné podmínky na delší období, vzhledem k tomu, že úrokové sazby stále rostou.

 Raiffeisenbanka nyní nabízí nejdelší fixaci úrokové sazby na 15 let. „Neuvažujeme o tom, že bychom nabízeli delší dobu fixace. Necítíme, že by o to měli klienti zájem,“ řekl Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbanky. Největší zájem je podle něj zatím o fixaci mezi 5 až 10 lety.

 I taková fixace by však podle analytiků mohla být pro klienty nevýhodná, neboť nepředpokládají, že úrokové sazby porostou tak rychle, jak se dnes odhaduje. „V nevědomosti bývá často situace prezentována tak, že v období, kdy se očekává růst sazeb, bývá údajně výhodné fixovat úvěr nízkou sazbou na dlouhou dobu,“ řekla analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Očekávaný růst úrokových sazeb je ale podle ní v současnosti nadhodnocen, a tak jsou dlouhé fixace předražené.

„Nedomnívám se, že úrokové sazby porostou tak rychle, jak se většina bank domnívá, a většina těchto fixací je nevýhodná,“ řekla Šichtařová. Ona osobně by si vybrala fixaci na co nejkratší dobu - na rok či maximálně na dva.

 Podobný názor má i analytik finančního trhu Raiffeisenbanky Aleš Michl. „Dnes máme nejnižší úrokové sazby v celé EU a dá se čekat, že porostou. Ale nedomnívám se, že porostou tak rychle, aby se třicetiletá fixace vyplatila,“ řekl Michl. Ten by doporučil fixovat hypotéku na dva až tři roky, maximálně na pět let. „Odhadujeme, že úrokové sazby v roce 2010 budou asi tak o půl procentního bodu vyšší než dnes,“ řekl Michl.

 „Sazby nyní nějakou dobu porostou, ale pokud vstoupíme do eurozóny, dá se očekávat, že opět poklesnou,“ řekl Michl. V současné době se předpokládá, že nejbližší možný termín přijetí eura je rok 2014. Navíc do hry o úroky vstoupí i konkurence mezi bankami, které se budou snažit přetáhnout klienty s hypotékou právě v době, kdy jim končí fixace, a lidé tak budou mít šanci získat výhodnější úrok. Mimo období změny úrokové sazby klienti většinou nemohou hypotéku přefinancovat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.