Lidovky.cz

ČEZ již vydělává i v zahraničí

Ekonomika

  8:53
PRAHA - Energetická společnost ČEZ si své zahraniční nákupy pochvaluje. Investice vložené do distribučních společností v Bulharsku, Rumunsku nebo Polsku přispěly celkem 4, 3 miliardami korun do provozního zisku ČEZu a na jeho výsledcích se tak nyní podílejí osmi procenty.

Logo ČEZ foto: Reprofoto

„Chceme být jedničkou na trhu s elektřinou ve střední a jihovýchodní Evropě,“ uvedl ředitel divize distribuce ČEZ Tomáš Pleskač, který bude od ledna řídit nově ustavenou divizi International. Navíc upozornil, že i v následujících měsících čeká ČEZ několik významných rozhodnutí.

Týká se to především jednání s maďarskou plynárenskou společností MOL, s níž tuzemský energetický gigant domlouvá společnou výstavbu dvou elektráren v areálu koncernuMOLv Maďarsku a v bratislavském Slovnaftu. „Jsme ve finální fázi jednání,“ konstatoval Pleskač.

Podobně se vyjádřil také k očekávaným zahraničním akvizicím v Rusku a Turecku. „Nabídky na možné projekty v Rusku se budou podávat až po Novém roce, takže během následujících tří měsíců budeme vědět víc,“ dodal výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Firma má totiž eminentní zájem o koupi ruské společnosti TGK 4, která je součástí tamního energetického obra RAO JES. Pokud se jí nákup podaří, půjde o jednu z největších investic ČEZ v zahraničí. Kupní cena je odhadovaná na šestnáct miliard korun. Do projektu TGK 4 bude muset navíc investovat dalších více než čtyřicet miliard korun.

Zahraniční expanzi započala ČEZ v lednu 2005, kdy úspěšně zprivatizovala majoritní podíly ve třech bulharských distribučních společnostech. Na podzim téhož roku získala majoritní podíl v největší rumunské firmě Electrica Oltenia a v roce 2006 koupila polské elektrárny Elcho a Skawina a bulharskou Varnu. „Naše zahraniční investice se nám daří zhodnocovat, všude jsme v zisku,“ řekl Pleskač.

ČEZ se ale angažuje v dalších evropských státech - stavět elektrárnu chce v Kosovu a Bosně a Hercegovině, naopak v Makedonii chce postavit vodní elektrárnu. Řádově jde o několik desítek miliard korun.

Během necelých dvou let zvýšil ČEZ počet zahraničních společností z deseti na současných třicet jedna, čímž podíl zahraničních firem na celkových tržbách firmy vzrostl z necelých osmnácti procent na více než dvacet procent.

Energetické skupině ČEZ nadále roste čistý zisk. V letošním třetím čtvrtletí stoupl meziročně o padesát devět procent na bezmála devět miliard korun. ČEZ je tak podle tržní kapitalizace i podle počtu zákazníků osmou největší energetickou společností v Evropě.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.