Lidovky.cz

Dárky z USA = levné Vánoce

Ekonomika

  10:16
PRAHA - Silná koruna svádí v předvánočním čase mnoho Čechů k obhlídce zahraničních internetových obchodů. Ceny zboží jsou s rostoucím kurzem koruny jak vůči euru, tak zejména vůči dolaru mnohem nižší než na domácím trhu.

HTC Touch Dual na notebooku foto: Jiří PešekLidovky.cz

Elektroniku, sportovní zboží i třeba parfémy lze nyní v USA koupit za polovinu českých cen. K výsledné ceně je však třeba připočítat poštovné, clo a DPH.

„Při výběru zahraničního internetového obchodu je třeba hledat dostatečně silnou, renomovanou značku, která zaručí kvalitní, bezpečný nákup,“ řekl LN Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci.

Tisícikorunové úspory

Golfová hůl
Nike SasQuatch Sumo Driver
cena v USA $ 299,99
přepočteno 5 349 Kč
cena v ČR 9 490 Kč
úspora     4 141 Kč

Tenisové rakety
Wilson KSixOne Tour 90
cena v USA    $199
přepočteno 3 548 Kč
cena v ČR   5121 Kč
úspora     1 573 Kč

Hodinky
Nixon automatic black
cena v USA $ 649,95
přepočteno 11 578 Kč
cena v ČR 20 000 Kč
úspora     8 422 Kč

Digitální fotoaparáty
Canon PowerShot S3IS
Cena v USA $ 299,90
přepočteno 5 347 Kč
cena v ČR 10 499 Kč
úspora     5 152 Kč

Počítače
Apple MacBook Pro, 15" obrazovka
Cena v USA   $1 999
přepočteno 35 642 Kč
cena v ČR  57 830Kč
úspora     22 188 Kč

přepočítáno kurzem 17,83 Kč za dolar

V současné době bohužel neexistuje jednotný mezinárodní systém certifikátů, který by zaručoval kvalitu služeb. „Nejlepší jsou osobní reference. Pokud je lidé nemají, je nutné se spolehnout na zprostředkované reference přes internet,“ řekl finanční analytik Sdružení obrany spotřebitelů Michal Kebort.

„Je třeba dávat pozor na to, které obchody a jaké zboží dopravují do Evropy,“ říká Vetyška. Mnohé obchody z USA totiž neposílají zboží mimo severoamerický kontinent. Tento problém však řeší společnosti, které nabízejí za poplatek zřízení americké poštovní adresy. V momentě, kdy zboží na novou adresu přijde, zajistí jeho dopravu ke koncovému zákazníkovi. Americkou adresu lze získat například na www.bongo.us.com nebo www.shopusa.com.

Výhoda superlevného nákupu se může vytratit v momentě, kdy chce zákazník zboží reklamovat. „Lidé by se proto měli přesvědčit, že výrobce má v České republice servisní centra a v případě záruční opravy mu výrobek opraví,“ uvedl Kebotr. K ceně zboží zasílaného ze Spojených států je třeba připočíst přibližně desetiprocentní clo (záleží na druhu zboží) a 19% daň z přidané hodnoty. Od letošního března, kdy začaly platit nové předpisy, se již nedá podle Keborta vyhnout placení cla ani nápisem dar na balíku. „Téměř všechny balíky jsou otevřeny, a mohou být dokonce i přeceněny podle celních tabulek,“ řekl Kebort. Zákazníci by si také při nákupu měli všímat, jaké platební možnosti jim obchod nabízí. Je třeba hledat ověřená loga platebních systémů, jako je například Secure 3D, který zaručí, že platební údaje jdou přímo bance.

„Přeshraniční nákup má mnoho rizik. Vyplatí se nakupovat specifické luxusní zboží, které v České republice ještě není dostupné, nebo například knížky v originále,“ radí opatrně Vetyška.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.