Lidovky.cz

Čína: USA nám kazí reputaci

Ekonomika

  9:39
PEKING/PRAHA - Jednání mezi USA a Čínou o vzájemném obchodu začala včera ostrým výpadem. Důvodem tentokrát nebyly „evergreeny“ těchto rozhovorů, tedy vysoký kurz čínské měny a deficit obchodní bilance.

Čínská vicepremiérka Wu I americký ministr financí Henry Paulson. foto: AFP

V úvodním slovu si čínská vicepremiérka Wu I podle pozorovatelů nebrala servítky a ostře napadla Spojené státy především kvůli nedávným zprávám o nebezpečných potravinách. „Kampaň v amerických médiích týkající se kvality čínského exportního zboží výrazně zhoršila image Číny v očích světové veřejnosti,“ uvedla Wu.

Začátek jednání se tak zpozdil o hodinu, především kvůli „plamenné diskusi“, která se rozpoutala mezi oběma stranami. Jednání ale skončila v klidu podepsáním série čtrnácti různých dohod, které směřují mimo jiné i k zlepšení podmínek pro investování a k podpoře turistického ruchu.

Dvě nejdůležitější smlouvy se týkají bezpečnosti potravin a podmínek prodeje léků. Ty řeší rovněž kvalitu krmiva pro hospodářská zvířata a požadavky na kvalitu lékařských přístrojů, které se z Číny vyvážejí do USA.

Potraviny ohlídají Američané přímo v Číně
Americký ministr zdravotnictví Mike Leavitt řekl, že doufá, že američtí potravinoví inspektoři budou nakonec přímo v Číně monitorovat dodávky a pomáhat exportérům ve splnění přísných amerických limitů. „Chceme zavést vyšší trest pro ty, kteří nedodržují pravidla. Ale tím nejtvrdším trestem, který budeme prosazovat velmi rychle, je znemožnění přístupu na americký trh,“ řekl Leavitt agentuře Reuters po návštěvě továrny poblíž Pekingu.

I přes několik uzavřených dohod se představitelé obou stran netajili, že mezi sebou stále nenalezli shodu nad nejvážnějšími ekonomickými tématy. Americký ministr obchodu Carlos Gutierrez prohlásil, že v čínské vládě probíhají nyní jednání o tom, jestli má země dále otevírat svůj trh. Sám věří tomu, že Čína bude v zpřístupňování svého trhu západním investorům dále pokračovat. Sám slíbil, že se bude snažit o to, aby nebyly zavedeny některé protekcionistické zákony, které požadují američtí kongresmani.

Čínská vicepremiérka Wu I možné zavedení ochranářské legislativy kritizovala „Omezení obchodu a protekcionismus může ohrozit obě strany,“ varovala ve svém úvodním slovu. Číňany rozladil i nedávný krok USA projednávat vzájemné spory na půdě světové obchodní organizace. Američané si stěžovali především na krádeže duševního vlastnictví a neférovou vládní podporu některým čínským podnikům. Podle Gutierreze vicepremiérka „velmi silně a velmi upřímně sdělila své rozladění“ z amerického postupu.

Jde i o hračky
Mezi Čínou a USA se rozhořely nové spory o bezpečnosti produktů dovážených na americký trh poté, co výrobce hraček Mattel musel stáhnout přes jedenadvacet milionů hraček. Dvě třetiny Američanů podle agentury Reuters také vyjádřily obavy z možné zdravotní závadnosti čínského zboží.

Nezávadnost výrobků bude předmětem dnešních a zítřejších rozhovorů na ministerské úrovni. Americký ministr financí Henry Paulson bude ale vyjednávat i o slabé čínské měně. Ta sice vůči dolaru posílila, ale podle Američanů je to stále příliš málo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.