Lidovky.cz

Rok 2007 byl rokem růstu cen

Ekonomika

  13:16
PRAHA - Domácí produkt stabilně roste, nezaměstnanost klesá, průměrná mzda překročila 20 tisíc korun. Odvrácenou stranou těchto úspěchů byla ale letos rostoucí inflace.

peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Hned na začátku roku se zvýšily ceny elektřiny, tepla, vody a regulovaného nájemného, zavedení mýtného se odrazilo ve vyšších cenách u dopravců a zdražování pokračovalo. Ačkoli vrcholu česká ekonomika dosáhla před dvěma lety, růst domácího produktu se nezastavil, jen zpomalil, a tak můžeme pozorovat zvyšující se životní úroveň, kterou Česko dohání průměr eurozóny.

Stabilní ekonomický růst s sebou přináší a silně podporuje pokles míry nezaměstnanosti. Ta v listopadu dosáhla jen 5,6 procenta, což znamená, že bez práce je nejméně lidí za posledních devět let. „Počet uchazečů o jedno volné místo poklesl z 4,4 v loňském listopadu na 2,4. Tak snadné najít práci jako dnes bylo naposledy v květnu 1997,“ říká Markéta Šichtařová z Next Finance.

Nízká nezaměstnanost a nízká nabídka na trhu práce už ale tolik netěší zaměstnavatele. Hůře se jim hledají noví lidé, a aby je získali, musí přeplatit konkurenci. To automaticky vede ke zvyšování platů. Češi podle statistických údajů z března poprvé dosáhli na průměrnou mzdu přes dvacet tisíc korun a už se pod tuto hranici za celý rok nepodívali. Druhým faktorem růstu mezd byly i stávky, které například na začátku roku postihly mladoboleslavskou Škodu Auto. Jejím zaměstnancům nakonec kolektivní vyjednávání přinesla dohodu o osmiprocentním nárůstu mezd.

Příznivý hospodářský růst provází nepříjemně rostoucí míra inflace. V listopadu vzrostla meziročně na pět procent, což je nejvyšší hodnota od srpna roku 2001. Oproti předchozímu měsíci se inflace zvýšila téměř o jedno procento. Stojí za tím hlavně výrazný nárůst cen potravin, který zaskočil téměř každého. Nezdražovaly ale jen potraviny. Znatelně podražily i pohonné hmoty potom, co cena barelu ropy stoupla od začátku roku téměř o 50 procent.

Euro raději odloženo na neurčito
Růst inflace bude pokračovat i v příštím roce, a to především kvůli změně DPH v souvislosti s reformou veřejných financí. Kvůli tomu Česko nesplní požadavky EU ohledně cenové stability, která je jedním z požadavků na přijetí eura. To se tedy posunulo na neurčito, původně plánovaný leden 2012 označil premiér Topolánek za nereálný. Aktualizovaný konvergenční program pro přijetí eura, který vláda schválila v listopadu, nové konkrétní datum přístupu neobsahuje.

Významnou a velmi diskutovanou událostí uplynulého roku byla reforma veřejných financí. V létě vláda těsně protlačila sněmovnou rovnou daň ve výši 15 procent ze superhrubé mzdy a její pozdější snížení na 12,5 procenta, snížení podnikových daní na 19 procent a zvýšení sazby DPH z pěti na devět procent a další změny, které vstoupí v platnost na Nový rok. Reforma se dotkne všech, přinese změny v daňové a sociální oblasti, ale i ve zdravotnictví, do kterého mimo jiné přináší poplatky u lékaře.

Jedním z překvapení a vítězů uplynulého roku je koruna. Ta totiž sice nejprve oslabovala, v posledním čtvrtletí roku však výrazně posílila a postupně lámala historické rekordy. Na konci roku dosáhla svého maxima, kdy se obchodovala pod 26 korunami za euro.
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.