Lidovky.cz

Inflace je nejvyšší za deset let

Ekonomika

  10:34
PRAHA - Růst spotřebitelských cen v lednu meziročně zrychlil na 7,5 procenta z prosincových 5,4 procenta. Podle Českého statistického úřadu jde o nejvyšší hodnotu od listopadu 1998. Experti přitom odhadovali růst o jedno procento nižší. Nárůst se vysvětluje zvýšením DPH.
Nakupování – ilustrační foto

Nakupování – ilustrační foto foto: Lidové noviny

Na nárůst inflace mělo vliv zvýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty, které se projevilo například v cenách potravin a nealkoholických nápojů, či zavedení poplatků ve zdravotnictví a růst regulovaných nájmů. Meziměsíčně ceny vzrostly o tři procenta. Ve výši 2,9 procentního bodu na tom měla podíl právě administrativní opatření. "Zvýšení sazby DPH se projevilo zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, doprava, veřejné stravování a ubytování, ostatní zboží a služby," poznamenal ČSÚ.


Meziročně vzrostly ceny čistého nájemného o 17,1 procenta, v tom v bytech s regulovaným nájemným o 29 procent. Ceny zemního plynu se zvýšily o 16,5 procenta, elektřiny o 9,5 procenta, tuhých paliv o 21,3 procenta. Více než o pětinu meziročně stouply ceny pekárenských výrobků a obilovin, zhruba o třetinu podražila vejce, a téměř o třetinu bylo dražší mléko.


Nižší než loni byly ceny odívání, přístrojů a spotřebičů pro domácnost, automobilů či mobilních telefonů. Z potravin nejvíce zlevnily brambory, a to o 36,6 procenta, ceny vepřového masa byly nižší o 2,3 procenta. Meziměsíčně podražila elektřina, a to o 9,5 procenta, zemní plyn, který zdražil o 7,8 procenta, teplo a teplá voda, nárůst o 8,1 procenta, vodné, jež vzrostlo o 3,8 procenta, a stočné, a to o 3,9 procenta. Čisté nájemné v nájemních bytech se zvýšilo o 11,6 procenta, z toho v bytech s regulovaným nájemným o 18,9 procenta. V oddíle potravin a nealkoholickéých nápojů se
zvýšily hlavně ceny ovoce (o 6,5 procenta) a zeleniny včetně brambor (o 5,2 brambor). Zvýšení o 1,8 procenta zaznamenaly dosud téměř stagnující ceny masa, z toho ceny hovězího vzrostly o 3,4 procenta.

Poplatky zvýšily inflaci o 0,5 procenta

"V oddíle zdraví se výrazně projevilo zavedení regulačních poplatků," uvedl ČSÚ s tím, že vliv představoval 0,5 procentního bodu na meziměsíčním úhrnném přírůstku indexu spotřebitelských cen. V oddíle rekreace a kultura ovlivnilo růst cen zvýšení cen dovolených a zvýšení koncesionářského televizního poplatku.


Za meziměsíčním snížením cenové hladiny bylo levnější odívání a obuv, v důsledku výprodejů zejména zimního zboží. Dále pak nižší ceny domácích spotřebičů, osobních automobilů, fotografických a kinematografických zařízení. Máslo zlevnilo o 7,8 procenta, pečiva o tři procenta a chleba o 2,1 procenta.


Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen v EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v prosinci 3,2 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v listopadu. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 14,0 procenta) a Bulharsku (o 11,6 procenta) a nejméně v Nizozemsku (o 1,6 procenta) a Finsku (o 1,9 procenta). Na Slovensku zrychlil cenový růst na 2,5 procenta.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.