Lidovky.cz

Ceny v Česku dohání unii

Ekonomika

  8:18
PRAHA - Čtyři roky po vstupu do Evropské unie se platy českých obyvatel dostaly téměř na polovinu průměrných platů zemí eurozóny. Ceny se přitom v Česku pohybují na šedesáti procentech eurozóny. Pokud rozdíl mezi platy chceme snížit, není třeba s přijetím eura spěchat, tvrdí analytici.

Ilustrační foto. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

 „Vyrovnávání platů je pomalejší než vyrovnávání cenové hladiny. Nám paradoxně pomáhá koruna, která neustále zhodnocuje,“ řekl Miroslav Ševčík, ředitel Liberálního institutu. Proto je podle něj lepší s přijetím eura nespěchat.

Podle včera zveřejněné analýzy České národní banky (ČNB) by se cenová hladina v České republice mohla do konce roku 2016 dostat ze současných 60 procent na přibližně 80 procent eurozóny. To by bylo zhruba na úrovni průměru celé EU.

 Průměrný plat by měl tou dobou činit asi 35 500 korun. Průměrný Rakušan by si měl ale vydělávat v přepočtu 78 tisíc korun. Ševčík odhaduje, že by se tou dobou měly platy v ČR pohybovat zhruba na třech čtvrtinách úrovně členských zemí unie.
 Posilující koruna v současnosti přispívá podle analytiků nejen ke zvyšování platů, ale pomáhá i lidem závislým na sociálních dávkách. „Čím později budeme přecházet na euro, tím lépe pro sociálně slabé a hlavně důchodce, pokud bude ovšem nadále pokračovat posilování koruny,“ řekl včera Ševčík.

 Jestli vývoj domácí ekonomiky bude pokračovat podobně jako v posledních pěti letech, dá se podle odhadů ČNB i analytiků očekávat přibližně tříprocentní roční posilování koruny. Má to ovšem háček. „Čáru přes rozpočet nám může udělat vláda svojí nedisciplinovaností nebo laxností k řešení schodku veřejných financí,“ řekl Aleš Michl, analytik Raiffeisenbanky. To se stalo například v Maďarsku a tamní ekonomika v reakci výrazně zpomalila.

Podle analýzy ČNB zatím také nenastal vhodný čas k přijetí eura. „Řada ekonomických ukazatelů hovoří pro přijetí eura, ale přetrvávají výzvy pro využití všech výhod jeho zavedení,“ řekl ředitel sekce měnové politiky a statistiky ČNB Tomáš Holub. I když současný ekonomický vývoj naznačuje, že se Česko vyrovnává zemím eurozóny, teprve letošní rok podle něj ukáže, nakolik se jedná o trvalý trend. Problémy přetrvávají zejména v oblasti veřejných rozpočtů a na trhu práce, který zatím není dostatečně pružný.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.