Lidovky.cz

Až ČSSD vyhraje, zruší rovnou daň

Ekonomika

  12:17
PRAHA - Vyhrajeme volby a obnovíme progresivní zdanění občanů, vzkazuje šéf ČSSD Jiří Paroubek veřejnosti. Sociální demokracie se prý také chystá zrušit koncept tzv. superhrubé mzdy, tedy placení daní z odvodů na sociální a zdravotní pojištění, naopak nebude znovu zavádět registrační pokladny či minimální daň.

Jiří Paroubek telefonuje foto: Lidové noviny

"Až bude mít pan Paroubek pro tento projekt mandát a většinu pro sněmovnu a pokud si to občané budou přát, tak pak ho může realizovat. Nyní tento mandát nemá," reagoval na Paroubkovy záměry premiér Mirek Topolánek (ODS).

Uvozovky dolníPokud by ČSSD po případných vyhraných volbách zavedla více daňových sazeb, nemusí to nutně znamenat zvýšení progrese daňového systémuUvozovky horní

Progresivní zdanění fyzických osob by podle Paroubka mohlo být v sazbě deset, 20 a 30 procent, nicméně o konkrétních sazbách ještě ČSSD nerozhodla. Nyní se platí patnáctiprocentní daň ze superhrubé mzdy, jde tak zhruba o třiadvacetiprocentní zdanění.

"Pokud by ČSSD po případných vyhraných volbách zavedla více daňových sazeb, nemusí to nutně znamenat zvýšení progrese daňového systému," komentoval návrh analytik Patria Finance David Marek. Nezáleží totiž jen na sazbě daně, ale také výši slev na dani. "Užitečným krokem by bylo sjednocení základu pro výpočet daně i sociálního a zdravotního pojištění a je jedno, zda to bude, hrubá nebo superhrubá mzda," dodal Marek.

"Je jedno, jestli daň nazveme rovnou anebo progresivní. Klíčové jsou u daňových zákonů principy jednoduchosti, srozumitelnosti a motivace," doplnil analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Nynější daňový zákon vznikl v roce 1992 a od té doby byl již 92krát novelizován, což je v průměru kolem pěti novel za rok. "Jsou dvě možnosti, jak se v takovém chaosu zorientovat. Buď po večerech místo rodinného života biflovat, nebo si draze zaplatit poradce," povzdechl si Michl.

"Společný výběr plateb je možný"
V případě registračních pokladen a minimální daně, které zrušila vláda Mirka Topolánka, šlo prý o správná ekonomická opatření, která ale symbolizovala útisk a odvedla ČSSD voliče. "Nebude se to opakovat," podotkl šéf ČSSD na Podnikatelském fóru, který uspořádala Slovensko-Česká obchodní komora a WPB Capital.

Uvozovky dolníČSSD je proti jejich sloučení do jedné daně, společný výběr je možnýUvozovky horní

Ze současných reforem, které nedávno navrhl ministr financí Miroslav Kalousek, se bude ČSSD pode Paroubka zabývat myšlenkou spojit výběr sociálního a zdravotního pojištění a případně i daní pod jednu střechu. "ČSSD je proti jejich sloučení do jedné daně, společný výběr je možný," poznamenal Paroubek.

Pokud se sociální demokracie vrátí do vlády, bude řešit také dopad zvýšení daně z přidané hodnoty na rodiny s dětmi a důchodce a pracovat na přijetí eura, upozornil Paroubek. ČSSD se bude prý také snažit udržet nynější složenou daňovou kvótu, byť ne ve stejné struktuře daní.

Složená daňová kvóta je poměr výnosu daní, cel a pojistného na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení k HDP. Poslanec ODS Michal Doktor uvedl, že daňová kvóta by měla poklesnout z loňských 36,8 procenta na 33,5 procenta v roce 2010. Lidé a firmy tak podle něj získají zhruba 100 miliard korun k uspokojení vlastních priorit.

Doktor řekl, že důvodem reformy je zvýšení konkurenceschopnosti země. Vláda proto podle něj snižuje daňovou zátěž, omezuje roli státu, odstraňuje bariéry v podnikání a prosazuje spravedlivou daňovou správu. "Cíl patnáctiprocentní rovné daně, kterou navrhuje část poslanců ODS, je nenaplnitelný, pokud se neodstraní řada deformací a výjimek," dodal Doktor. Paroubek míní, že rovná daň je nejrychlejší cestou k rozbití sociální soudržnosti české společnosti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.