Lidovky.cz

Od soboty budou Češi vydělávat na sebe

Ekonomika

  10:13
PRAHA - Češi přestanou v sobotu podle výpočtů Liberálního institutu vydělávat na stát a zbývající část roku již budou pracovat pouze na sebe. Na 7. června totiž připadá takzvaný Den daňové svobody, tedy pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Ve srovnání s předchozím rokem tak lidé na stát budou pracovat o tři dny méně; při započtení přestupného roku dokonce o čtyři dny.

Od soboty budeme pracovat na sebe. foto: Viktor ChladLidové noviny

Ve srovnání se Slováky ovšem Češi letos pracují na stát téměř o měsíc déle. Slováci oslavili den daňové svobody již 11. května, dokonce o sedm dní dříve než obyvatelé USA. Poláci oslavují dnes.

Den daňové svobody podle výpočtů Liberálního institutu
2000 6. červen 157
2001 7. červen 157
2002 11. červen 161
2003 12. červen 162
2004 15. červen 166
2005 14. červen 164
2006 14. červen 164
2007 11. červen 161
2008 7. červen 158

Rok, Den daňové svobody,
Počet dní práce na stát

Nejlépe jsou na tom Jihokorejci, kteří přestali pracovat na stát 28. dubna. Za nimi pak následují Australané, Švýcaři a Irové. Naopak Maďaři se mohou na "daňovou svobodu" těšit až od 28. června, Dánové od 4. července, Francouzi od 12. července a Švédové od 14. července.

Den daňové svobody je podle vedoucího Centra pro studium ekonomické svobody Liberálního institutu Jiřího Schwarze důležité připomínat proto, že stát s penězi daňových poplatníků zdaleka nehospodaří tak opatrně a efektivně, jako by to dělali oni sami.

Reforma veřejných financí zklamala
"S napětím očekávaná reforma veřejných financí však v tomto směru zklamala. Pouhé kosmetické změny v jednotlivých daňových sazbách a přesuny daňového břemene z jednoho poplatníka na druhého s cílem vybrat ještě více nejsou vhodnou cestou k efektivnějšímu státu. Ekonomicky mnohem smysluplnější by bylo v prvním kroku nejprve omezit veřejné výdaje, nebo alespoň razantně zpomalit jejich růst," uvedl Schwarz. Výrazné posouvání dne daňové svobody je možné podle něj očekávat až v následujících letech.

Výpočty Liberálního institutu vychází z odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato metodika, která využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, umožňuje podle Schwarze porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v mnoha dalších zemích.

Podle výpočtů společnosti Patria Finance, která vychází z metodologie používané společností Tax Foundation, by Češi měli takzvaný den daňové svobody oslavit 22. června, tedy o dva dny dříve než loni. "Letošní rok přinesl řadu změn v daňovém systému, které se projeví v datu dne daňové svobody," řekl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.