Lidovky.cz

Barel ropy se bude obchodovat za 80 až 140 dolarů

Ekonomika

  10:35
BRUSEL - Barel ropy se bude v příštích letech možná obchodovat za 80 až 140 dolarů a situace na trhu zřejmě zůstane nadále napjatá. Vyplývá to ze zatím utajené analýzy k situaci na trhu s ropou, kterou vypracovala Evropská komise.

Ilustrační foto foto: AFP

Pokles poptávky po "černém zlatu" není podle dokumentu moc pravděpodobný, poptávka by v roce 2030 mohla být zhruba o polovinu vyšší než v loňském roce. Prudký nárůst cen za barel ropy podle EK přišel Evropskou unii od roku 2004 zhruba na 425 miliard eur (necelých 10,5 bilionu korun), které zamířily k producentům.

Letos vystoupily ceny ropy v polovině července až na rekordních 147 dolarů za barel, poté však začal jejich prudký pokles, v němž ztratily třetinu hodnoty na současné úrovně kolem 100 dolarů. Podle simulace, kterou Evropská komise vypracovala, růst cen ropy mezi lety 2004 a 2008 vedl k poklesu reálného HDP o 1,25 procenta v letošním roce a povede ke zhruba 1,75 procentnímu poklesu reálného HDP v roce 2009.

Vliv ropy by přitom jen letos měl zvednout spotřebitelské ceny o 2,75 procenta v roce 2008 a o 3,5 procenta v roce příštím. "Pokud vydrží výrazný pokles cen ropy z července, mělo by to vést ke zmírnění inflace v následujících měsících. Navzdory tomu ale efekt cen ropy bude ovlivňovat energetickou inflaci až jeden rok," uvedla komise.

Analýza, kterou měli o víkendu v Nice projednat ministři financí EU, ale nakonec to nestihli, potvrzuje, že vývoj na trhu s ropou má velký dopad na peněženky obyvatel unie. Od roku 2006 kvůli tomu kupní síla průměrné domácnosti v EU poklesla o zhruba dvě procenta. Účet za energie byl letos pro domácnosti zhruba o 44 eur (1056 korun) vyšší, než v prosinci 2006. 

"Nejchudší domácnosti by měly být podle předpokladů zasažené více než průměrní spotřebitelé. Není to ale tak citelné, jak by se mohlo zdát," uvedla komise. Brusel nijak nebrání snaze států chudším obyvatelům od vysokých cen ulevit, ale podle něj by se vlády měly zaměřovat především na strukturální opatření, která by měla vést k úspoře energií. Jakoukoliv přímou pomoc, například v podobě poukázek na pohonné hmoty, nepovažuje za příliš šťastnou.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.